Ezért építtetett mesterséges szigetet a Balatonba Kádár János

Ezért építtetett mesterséges szigetet a Balatonba Kádár János

A legendás aligai Kádár-villában üzemelt az ország első légkondicionálója is.

Kádár-korszak pártüdülői, különösen a Balatonnál, a hatalom elitjének elzárt, kiváltságos pihenőhelyei voltak. Ezekre a zónákra szigorú titoktartás és különleges, luxusnak számító körülmények voltak jellemzőek, beleértve mesterséges szigetek és privát strandok kialakítását, ahova „földi halandó” be sem tehette a lábát – írja a divany.hu.

A Balaton partján, a sűrű nádas árnyékában csend és béke uralkodott, amikor Kádár János megérkezett a nyaralójához. Nyugalmát a látható helyeken szuronyos katonák őrizték, de kevésbé látványos módon még egy hadseregnyi civilruhás gondoskodott róla, hogy az MSZMP KB első titkára és elvtársai a nagyközönség elől elzárt fényűző világban incidensmentesen élvezhessék a nyarat.

Mindent elkövettek, hogy Kádár jól érezze magát a Balatonon

Bár a Budapesthez legközelebb eső balatoni partszakasz a Kádár-villáról vált ismertté, nem az első titkár volt az első, aki ott töltötte a nyarait. Az aligai parton a 20. század elején épültek fel az első villák, 1943-ban pedig megkezdődött a magyar Monte Carlónak megálmodott luxusüdülő kiépítése. A világháború azonban keresztülhúzta a terveket, és a görög színházból meg a csúszdaparkból semmi sem lett. A felszabadulás után a Magyar Kommunista Párt vetett szemet a környékre, és annak akkori rendje-módja szerint a parti sávot kisajátították, az ott élő 130 embert pedig kiebrudalták ingatlanjaikból. Mondhatni, szerencsések voltak, hogy nem Recsken találtak számukra új szállást, hanem a kitelepített helyi németek házaiban.

A legszebb villákat rögvest szétosztották a legfontosabb pártemberek között, a többiben pedig eleinte nehéz sorsú proligyerekek nyaralhattak, mígnem az utolsó épületeket is pártüdülővé alakították. Ekkor egyik napról a másikra lezárták az Akarattyát Világossal összekötő utat, a domboldalba légvédelmi ütegeket telepítettek, míg a Balaton felől motorcsónakos rendőrök védték országunk vezetőit. Hogy, hogy nem, az M7-est is 1965-ben épp Balatonvilágosig építették meg az ország első autópályájaként. 

Így lett a Balatonon egyből két pártüdülő

Az 52 hektáros területet kettéosztották, az északi részén létesült a fontos funkciknak elérhető Aliga I. objektum, a délin pedig az Aliga II., amely kimondottan csak a legfelső vezetést szolgálta. A vendégek fekete Csajkái és Mercedesei a hegy gyomrába vájt parkolóban kaptak helyet.

Az I. számú üdülőt egy laktanyaszerű bejáraton át lehetett megközelíteni, ahol katonák ellenőrizték a belépőket. Itt tölthették kéthetes nyaralásukat a pártapparátusban dolgozók, de azok a sztárok is, akik a rendszer támogatását élvezték. A helyet gondozott őspark vette körül, és az itt nyaralóknak máshol nem tapasztalt luxusban volt részük. Az üdülőnek saját gazdasága volt a hegyen, szőlőültetvénnyel és kertészettel, az étterem konyháján összeálló finomságok elkészültét pedig kormányőrök felügyelték. 

Kádáron kívül ők voltak a védett nyaraló vendégei

A II. számú létesítményt a hazai és külföldi állami és pártvezetőknek tartották fenn. Járt itt Hruscsov, Kim Ir Szen, Mao Ce-tung, Castro, Kadhafi, sőt még Jurij Gagarin is. Kevésbé verték nagy dobra, de olyan nemzetközi terroristák is itt készíthették elő vagy pihenhették ki a merényleteiket, mint Carlos, akit a KGB és a Stasi is patronált. Erich Honecker, az NDK államfője állítólag egyik itteni tartózkodásán jött rá, hogy a kelet- és nyugatnémet rokonok a Balatont használják találkozóhelyül. Brezsnyevről pedig az a hír járta, hogy politikai ellenfeleit is mindig magával hozza, nehogy nyaralása közben odahaza leváltsák.

Aliga I. és II. között 1963-ban húztak fel acélkerítést, ahol vasszigorral tartották távol egymástól a két nyaralóközönséget. Kádár János a korábban Rákosi által használt másfél szobás kis villát vette birtokba, és csaknem két évtizeden át ide járt nyaralni. 1974-ben azonban kibővítették az épületet, sőt, mivel köztudomású volt, hogy szeret horgászni, a villa előtt egy mesterséges szigetet építettek számára a Balatonban. Ez volt az országban az első hely, ahol klímaberendezés működött – összegezte a portál. 

A teljes cikk további képekkel itt érhető el.


Forrás: divany.hu
Fotó: divany.hu

Kapcsolódó

Új hangversenyzongorát kapott Balatonfüred

A bécsújhelyi Bösendorfer-manufaktúra új darabját január 10-én avatják fel. - - Megérkezett a város új
Elolvasom

Közintézményként hasznosulhat újra a tihanyi Hevesi-villa

A Hevesi család a falu javára ajánlotta fel az épületet még a '40-es években. - - A Hevesi villa az eg
Elolvasom

Balatonalmádi szobormozdony nyerte a karácsonyi dekoráció versenyt

A mozdony a már megszűnt Veszprém-Almádi vasútvonalnak állít emléket. - - December 22-én 17 órakor lez
Elolvasom