A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság munkatársai az előző hétvégén kilenc esetben, összesen huszonegy személynek segítettek partra jutni. Többen is kerültek olyan helyzetbe a Balatonon, amiből a vízi rendőrök segítsége nélkül nem tudtak volna biztonságosan kikerülni. Műszaki hibás vitorlások utasait, valamint elsodródott SUP-osokat, csónakázókat segítettek ki szorult helyzetükből – olvasható az Infostart-on.
“Ez a szeles, változékony hétvége a maga viharaival, a folyamatos időjárás-változásával ismét azt bizonyította, hogy nagyon oda kell figyelni a viharjelző rendszer jelzéseire, hiszen minden esetben a a viharok előtt legalább már egy órával kint voltak a megfelelő viharjelzések”
– mondta Horváth László rendőr ezredes.
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetője kiemelte, elsősorban a fürdőzők, vízi közlekedő kerülhetnek bajba, főként az elsodródás okozhat problémát, mert első fokú viharjelzésnél a parttól 2-300 méterre már a megerősödő szélben már bajba lehet kerülni, de előfordul, hogy a vitorlásnak meghibásodik a motorja, vagy elszakad a vitorlázata az erős szélben, és a műszaki meghibásodás miatt kér segítséget.
“A SUP-os elfáradhat, úgy érezheti egy vízibicikliző, hogy nem képes már a hullámokkal, az erősödő széllel megbirkózni,még nincs olyan viharjelzés, de már az eleje elfogyott. Nagyon sok variáció van arra, hogy ez életmentésnek mi lehet az alapja, és mi lehet az a veszélyhelyzet, amit ilyenkor meg kell oldani. Ez teljesen egyénfüggő, mindenki a saját képességei és az általa használt eszköz vagy jármű képességeinek megfelelően kerülhet bajba vagy kerülheti el a veszélyt”
– mondta az ezredes, és hozzátette, a vízirendészet a parti sávban a szélerősödéskor ezeket az eseményeket próbálja megelőzni.
Egyelőre az idei nyáron nem az emberi felelőtlenség okozta a legnagyobb problémát, hanem a hőcsúcsokban bekövetkező eszméletvesztéses rosszullét szedte leginkább az áldozatait, amit nagyon nehéz rendőri eszközökkel megelőzni.
A rendőrség kéri, ha a Balaton vízfelületén bajba kerülnek vagy bajba jutott személyt, személyeket észlelnek, tegyenek bejelentést az ingyenesen hívható 1817-es segélyhívó telefonszámon!
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság tanácsai:
Elsőfokú viharjelzés esetén a viharjelző percenként 45-öt villan, ebben az esetben úszni, illetve csónakkal és más vízi sporteszközzel csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni. Másodfokú viharjelzés esetén a viharjelző berendezés percenként 90-szer villan fel, ilyenkor fürödni tilos, valamint szintén nem szabad csónakkal és más vízi sporteszközzel közlekedni (a vitorláshajók kivételével).