Az egészséges mikroklíma, a megfelelő minőségű friss levegő nemcsak a köz- és hőérzetünkre, hanem a teljesítőképességünkre és az egészségünkre is hatással van. A szellőztető rendszerek mindezt energiahatékonyan tudják biztosítani az ablakok nyitogatása és huzat nélkül.
A hagyományos szellőztetés ideje lejárt
A szellőztetés fontossága az emberi szervezetre gyakorolt hatásai szemszögéből ismert, azonban van egy másik vetülete is az épületek kapcsán, mégpedig az energiahatékonyság. A STIEBEL ELTRON központi szellőztető rendszerei energiahatékonyan, észrevétlenül és automatikusan gondoskodnak a helyiségek légcseréjéről.
A hagyományos, ablaknyitásos szellőztetés a nyári hónapokban, tiszta levegőjű, nem zajszennyezett környezetben megfelelő lehet, azonban minden más esetben elégtelen, ugyanis
A szellőztető rendszerek előnyei
A korszerű szellőztető rendszerek optimális levegőminőséget biztosítanak a helyiségekben azáltal, hogy kívülről táplálják be a friss levegőt, miközben belülről kiszívják az elhasznált levegőt. A megfelelő légáramot ventilátorok és légcsatornák szabályozzák. A rendszerbe épített hőcserélő révén a szellőztetés hőveszteség nélkül történik, a -15°C-os hideg levegő akár +16°C-ra is felmelegíthető, ennek szobahőmérsékletre való továbbmelegítése pedig már sokkal kevesebb energiát igényel.
Kiszűrik a levegőből a polleneket, a port és egyéb szennyeződéseket, ezáltal egészséges mikroklímát biztosítanak.
További előnyük, hogy optimális, 40-50% közötti relatív páratartalmat garantálnak, ezáltal megakadályozzák a nedvesedést, penészedést.
A gépi szellőztetők nemcsak új építésű családi házakba, intézményekbe, hanem meglévő épületekbe utólag is beépíthetők.
Energiatakarékos központi szellőztető rendszerek
A szellőztetőknek alapvetően két típusa létezik, a központi és a decentralizált rendszer.
A hővisszanyerős centralizált rendszereket központosan telepítik, többnyire az épületek pinceszintjére, alagsorába, és légcsatornákon keresztül oldják meg az egyes helyiségek szellőzését. A szellőztetést energiatakarékos módon, nagy energiahatékonyság mellett biztosítják a csendes üzemű, teljesen automatizált rendszerek.
A hővisszanyerős rendszerek az épület helyiségeinek jellege szerint képesek a levegőkezelés mértékét változtatni, így jelentősen csökkentik az üzemeltetés költségeit.