Hová forduljunk, ha nyaralás közben ér baleset bennünket?

Hová forduljunk, ha nyaralás közben ér baleset bennünket?

Mindig bosszantó, ha valamilyen balesetet szenvedünk – történjen az a saját figyelmetlenségünk vagy egy másik ember miatt. Ez pedig fokozottan igaz, ha éppen a várva várt pihenésünket, nyaralásunkat töltjük egy idegen helyen, esetlegesen külföldön. Ilyen esetben hirtelen azt sem tudjuk, hová menjünk, kihez forduljunk. Az alapos kivizsgálást és a kezelést azonban nem érdemes halogatni – egyes esetekben pedig nem is tudnánk –, inkább tájékozódjunk, hogy mi a teendő ilyenkor!

A következőkben pontosan ebben segítünk: kitérünk arra, hogy hogyan érdemes felkészülni ilyen szempontból a nyaralásra, de arra is, hogy mit tudunk tenni, ha már megtörtént a baj.

Legyünk felkészültek!

Amikor nyaralni indulunk egy belföldi, de számunkra ismeretlen helyre, akkor célszerű már az utazás napjai előtt egy kicsit tájékozódni a környék egészségügyi ellátottsága kapcsán. Jó tudni például, hogy van-e a szállásunk vonzáskörzetében kórház vagy épp a közeli a strandon elsősegély-sátor. Ha pedig az aktív pihenés hívei vagyunk, és azt tervezzük, hogy valamilyen extrém sportot fogunk végezni – például windsurfözéssel vagy sziklamászással dobnánk fel a nyaralást –, akkor azzal sem árt tisztában lennünk, hogy sürgősségi ellátás, illetve sebészet van-e a közelben. Ez csak néhány apróság, de elengedhetetlenek ahhoz, hogy nyugodtan élvezhessük a kikapcsolódást.

Valamelyest más a helyzet, ha külföldre készülünk: ilyen esetben ugyanis nem támaszkodhatunk a TB-kártyánkra, vagy arra, hogy nyelvi vagy egyéb akadályok hiányában „úgyis megoldjuk valahogy”. Ha tehát elhagyjuk az országhatárt, de az Európai Unión belül maradunk, akkor az Európai Egészségbiztosítási Kártya lehet a segítségünkre. Ez arra ad lehetőséget, hogy az Európai Unió tagállamaiban ugyanolyan orvosi ellátásban részesülhessünk, mint amilyenre a kiállítás országában – tehát Magyarországon – jogosulnánk.

Ha pedig az EU-n kívülre utazunk – ne feledjük, hogy már a népszerű úti cél, Anglia sem EU-tagállam! – mindenképp kössünk egészségbiztosítást! Ezt megtehetjük bármelyik biztosító cégnél, a postán, sőt akár a bankunk is kínálhat ilyesmit. Ez utóbbit érdemes közelebbről is megvizsgálni, ugyanis egyes pénzintézetek a dombornyomott kártyásoknak ingyen biztosítást kínálnak.

Hová forduljunk baleset esetén?

Már a fentiekből is látszik, hogy nem mindegy, hol történik a baleset: másként el ugyanis eljárnunk, ha az Adrián vagy éppen a Balaton-parton történik meg a baj. Így az alábbiakban ezeket külön-külön fejtük ki.

Ha itthon vagyunk…

Magyarországon számtalan remek lehetőségünk van, ha kikapcsolódásra vágyunk: a hangulatos tópartok és az izgalmas domborzat is szolgál pár opcióval. Itthon ráadásul akkor is könnyebb dolgunk van, ha valamilyen baleset ér minket.

Amennyiben nagy a baj, akkor természetesen hívjuk a mentőket! Kisebb sérülések esetén pedig először logikus felkeresni a legközelebbi kórház ügyeletét. Itt a vizsgálatok után az ügyeletes orvos elláthat minket pár tanáccsal és vagy elenged, vagy pedig továbbirányít minket akár egy röntgenre, akár a sebészetre. Amennyiben valamilyen speciális problémánk van, esetleg tartunk a tömegtől és az abból fakadó hosszú várakozási időtől, akkor kereshetünk privát egészségügyi szolgáltatót is. Kérjünk ajánlást ismerősöktől, helyiektől – például a szállásadónktól –, de az internet is segíthet!

Ha külföldre utaztunk…

 Az, hogy külföldön milyen lépéseket követünk, alapvetően attól függ, hogy milyen biztosítással rendelkezünk. (Az persze ebben az esetben is igaz, hogy a komoly balesetekhez mindenképpen mentőt kell hívnunk.)

Amennyiben az Európai Gazdasági Térség valamelyik országába utazunk, akkor vigyük magunkkal az Európai Egészségbiztosítási Kártyát, amellyel igénybe vehetjük az államilag finanszírozott intézmények szolgáltatásait. Így, ha van ilyen kártyánk, és valami baj ér minket egy idegen országban, akkor ott is elmehetünk a legközelebbi kórház ügyeletére. Fontos azonban megemlíteni, hogy minden ország egészségügyi rendszere más és más. Így például egyes esetekben szükség lehet önerő megfizetésére, amit később visszatérítenek. De az is megeshet, hogy az adott országban olyasmiért is fizetni kell, amiért itthon nem kellene – ilyen esetben velünk is megfizettetik majd az összeget.

A másik eset, hogy valamilyen biztosítást kötünk az utazásunkra. Ezt, amennyiben az EU-n belül utazunk, nem feltétlenül kell megtennünk, de ajánlott. A „jobb” biztosításokkal ugyanis magánellátást is igénybe vehetünk, de némelyik még a poggyászbiztosításra is kiterjed. Ha kötöttünk biztosítást, akkor egyszerűen hívjuk fel az ügyfélszolgálatot – ez 0-24-ben működik és magyar nyelvű. Az asszisztencia során mindenben segítenek majd, el is irányítanak a megfelelő egészségügyi intézménybe. Ez egyébként már csak azért is fontos, hogy később élhessünk a kártérítés lehetőségével.

Vigyázzunk magunkra!

Tény, hogy mindez így nem tűnik annyira bonyolultnak, mégis inkább azt tanácsoljuk mindenkinek, hogy legyenek körültekintőek és óvatosak! A legegyszerűbb megoldás ugyanis mindig a megelőzés – különösen ha azzal a háborítatlan pihenést is biztosíthatjuk magunknak.

Kapcsolódó

Hogyan kell beállítani a kardántengelyt?

A kardán a legfontosabb alkatrészek közé tartozik minden egyes jármű esetében. A meghajtási rendszer egyik
Elolvasom

Hogy néz ki egy jó szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás? 

Egy jó szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás épp azt tudja nyújtani számunkra, amire szükségünk van,
Elolvasom

A megfelelő karos szórófej alkalmazása a termékek szempontjából is lényeges

A folyékony tisztítószereket sok esetben úgy használjuk, hogy a törlőrongyra vagy a szivacsra öntjük, majd
Elolvasom