Időkapszulákat helyeztek el a megújult veszprémi Szent Mihály Főszékesegyházban

Rézből készült, henger alakú időkapszulákat helyeztek el a Szent Mihály Főszékesegyházban. A most elhelyezett időkapszulák közül kettőt – egy kőládába helyezve – a beruházásokhoz kapcsolódó kutatások során találták a főtemplom szentélyében lévő jobboldali ülőfülke mögött, befalazva. Ezek és egy – ezekhez hasonló mintára készített – új került most vissza az eredeti helyre.

Építési beruházások során bevett szokás időkapszulák elhelyezése, amelyekbe többnyire az adott kor tárgyait, üzeneteit, dokumentumait helyezik el egyfajta üzenetként az utókornak. Tették ezt a múltban is többször. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint, hogy a veszprémi várnegyed beruházás során is már több épületben találtak ilyen tárgyat. A Szent István Templom (Ferences templom) tető- és homlokzat-rekonstrukciója során a kereszt alatti gömbből is előkerült egy múltbéli üzenethordozó. A kapszulában többek között korabeli fizetőeszközt és négy levelet is találtak. A régi, de erősen károsodott alapján elkészített új hengert, a régi dokumentumok másolataival egyetemben tavaly ősszel Dr. Udvardy György veszprémi érsek elhelyezte a templomkereszt gömbjébe, beletéve a Ferenc pápától kapott rózsafüzérét is.

A Szent Mihály Főszékesegyház esetében a két korábbi századelős tárgyat a kivitelezés közbeni kutatói megfigyelést végző szakember találta meg. A hengerek egy mészkő ládában voltak, melynek tetején az 1910-es évszám szerepelt, a főtemplom szentélyében lévő jobboldali ülőfülke háta mögött befalazva. Az egyik hengerben egy tudósítást találtak a főtemplom felszenteléséről, a másikban egy 1909-ben kiadott egyházmegyei névtárt és kilenc korabeli pénzérmét. Most ezeket az időkapszulákat visszahelyezték, és kiegészítették egy ezek mintájára készült új réz időkapszulával. Ez utóbbi korunk üzenetét és tárgyait tartalmazza úgy, mint az aktuális egyházi-társadalmi helyzet leírása, feltüntetve rajta Ferenc pápa, Erdő Péter bíboros, a Veszprémi Főegyházmegye főpásztorának és a Szent Mihály Főszékesegyház plébánosának neve. Bekerült az új hengerbe egy rövid összefoglaló a főszékesegyház megújításának főbb mozzanatairól is.

Húsvéttól ismét látogatható a főszékesegyház

A Szent Mihály Főszékesegyház az első a várnegyedben zajló beruházás során megújuló 18 épületből, amely ismét látogatható lesz, egészen pontosan a nagycsütörtöki liturgia már itt kerül megtartásra.

„Szimbolikus jelentősége lesz, hogy az olajszentelési misét tartjuk elsőként a Szent Mihály Főszékesegyházban. A szent olajok a szentségekhez kötődnek. Együtt imádkozunk a papsággal és együtt imádkozunk a hívekkel. Ekkor újítja meg a papság az ígéretét az elköteleződésre, a hűségre, a szentségek által az emberek üdvösségének Krisztusi módon történő szolgálatára” fogalmazott Dr. Udvardy György veszprémi érsek. A főpásztor hozzátette:a főszékesegyház mindig az egyházat jeleníti meg, ezért fontos, hogy a hitünkhöz kapcsolódó kiemelkedő események a főszékesegyházban is megünneplésre kerüljenek. Fontos az együtt ünneplés: ez szimbóluma a közösségnek, a közös hitnek, a liturgikus ünneplésnek, a szeretet-cselekedetek gyakorlásának és a közösség együvé tartozásának. Az érsek elmondta: május közepéig vasárnaponként, a hónap közepétől már hétköznapokon is itt tarják a liturgiákat.


Kapcsolódó

Balatoni értéktár: album bemutató Balatonfüreden

A holnapi rendezvény fókuszában egy Balaton-kutató történész új kötete áll majd. - - Dr. Kovács Emőke
Elolvasom

Orvvadászat miatt emeltek vádat egy somogyi férfi ellen

Engedélyek nélkül vadászott a pincéje felett kialakított lőállásról egy Fonyód közeli településen lakó fé
Elolvasom

Sztárparádé közben kerekítik a fonyódi kolbászt

Tizenötödik alkalommal tekeredik a kolbász Fonyódon, ahol február 7. és 9. között tartják a Kolbászfesztivá
Elolvasom