Lángos történelem: a kezdetek
Ezt az olajban sütött tésztát már nagyon régóta készítik kis hazánkban, de nem mindig sütötték ugyanígy. A kulcs viszont akkoriban is az alapanyag, vagyis a tészta volt. A puha, kelt finomság eleinte a kenyérből kimaradt tészta felhasználására szolgált. A maradékot kerekre nyújtották és forró tűz vagy parázs felett “lángolták”. Ebből született meg aztán a lángos neve.
Egy átlagos család ilyenkor még hetente egyszer biztosan sütött kenyeret, így bőven volt alkalom a lángoskészítésre is. Nagyrészt már első nap elfogyott a kimaradt tészta, a tetejére pedig nemcsak tejfölt tettek, hanem lekvárt vagy porcukrot is. Így aztán még a Retro Lángos Budapest étlapján fellelhető nutellás változat sem lehet túl modern vagy elrugaszkodott.
A rendszerváltás utáni idők
1989-et követően átléphette a mi határainkat is a nyugati kultúra, ami még nagyobb lendületet adott ennek a konyhai remekműnek. Az akkori utca egy fontos, meghatározó eleme lett. Nem is forró lapon vagy parázson, hanem már forró olajban készült a kelt tészta. Hatalmas számban értékesítették, a hagyományos sajtos-tejfölös változatban. Az emberek pedig összegyűltek, miközben ezt az ételt ették, és megvitatták a nap eseményeit, a legújabb híreket.
Ahogy eljöttek a 2000-es évek, a lángos is elindult a megújulás útján. Az új trendeknek és a sok új érzékenységnek köszönhetően érdekesebbnél érdekesebb változatok bukkantak fel. Megjelentek emellett a töltött különlegességek is, ahol nemcsak a lángos tetejére, hanem a belsejébe is került finomság. Persze ennek az összehajtás miatt már kevésbé volt igazi, retró kinézete.
Érdekességek
Vannak olyan érdekességek, amiket talán nem is hallottál a lángosról:
A lángos így továbbra is friss és izgalmas lehetőségeket kínál az ízlelőbimbóknak. Pedig egyetlen évszázadban sem volt fantáziátlan vagy unalmas.
Ma már az az igazi cél, hogy felemeljük ezt a népszerű ételt a piaci forgatagokból és a balatoni büfékből. Ezzel pedig megkapja a helyét a színvonalas, éttermi fogások között.