A Szenvedélyes századelő – a múlt találkozása a jelennel című emlékhét a Kálmán Imrét és családját, a korabeli Siófokot és a siófoki életet bemutató képekből és a Kálmán Imre emlékplakettel kitüntetett művészek kézlenyomatából álló kiállítással indul a művészről elnevezett művelődési központban – olvasható az önkormányzatnak az MTI-hez eljuttatott tájékoztatójában.
A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program támogatását élvező rendezvénysorozaton esténként előadásokat és operett-gálaműsort tartanak, a közönséget a HADART Színház, a Magyar Zenés Színház, a Monarchia Színház és a Kálmán Imre híres műveit jazz stílusban előadó Apáti Dixieland Band várja.
Az érdeklődők Zelinka Tamás zenetörténész előadásában ismerhetik meg a sokszínű Kálmán Imrét, a Mondén hangulatban című kiállítás témája a korabeli fürdőélet lesz.
Kiemelték, hogy a Kálmán Imre Emlékházban tárlatvezetést és múzeumpedagógiai foglalkozást tartanak, a látogatókat az “Operettkirály” tematikus városnéző sétára invitálják ugyancsak az emlékház szervezésében.
Az emléknapokon Operett Expressz néven városnéző kisvonat közlekedik, amelyen felcsendülnek Kálmán Imre legszebb melódiái.
Az önkormányzat felidézte, hogy Kálmán Imre 1882. október 24-én született Siófokon, ahol kilencéves koráig élt családjával.
Már gyermekkorában imádta a zenét, érdekelte a színház világa, első nagy sikere az 1908-ban bemutatott Tatárjárás című operett volt, a bemutató után Bécsbe költözött. Bécsből később Párizsba, majd Amerikába ment, ahonnan csak a háború után tért vissza Európába.
Az 1953. október 30-án Párizsban elhunyt zeneszerző munkásságának sok olyan remek operettet köszönhet a közönség, mint a Csárdáskirálynő (1915), A bajadér (1922), a Marica grófnő (1924) vagy A chicagói hercegnő (1928) – olvasható a tájékoztatóban.