Már a világ legtávolabbi pontja is műanyaggal szennyezett

Már a világ legtávolabbi pontja is műanyaggal szennyezett

Sajnos egyre több aggasztó hírt hallhatunk a bolygónk szennyezettségéről és az emberiség okozta mérhetetlen károkról, melyek jóvátétele évszázadok alatt is nehéz feladat.

A Kutyabarát Magazin hírei között is olvashatunk megannyi érdekes és sajnos szomorú híradást a környezetvédelem témájában. Többek között a magazin is beszámolt arról, hogy első alkalommal jelent meg a mikroműanyag frissen hullott hóban, ráadásul az Antarktiszon.

A legfrissebb kutatási eredmények

Az aggasztó eredményekkel végződő kutatást Alex Aves, a Canterbury Egyetem PhD-hallgatója végezte Dr. Laura Revell felügyelete mellett. A vizsgálatról először a The Cryosphere című tudományos folyóirat számolt be, de azóta számos neves média foglalkozott már a témával.

Az új-zélandi kutatók összesen tizenkilenc frissen hullott hó mintájában találtak mikroműanyagot, amely mérgező és káros a helyi növény- és állatvilágra.

A mikorműanyag hatása

A mikroműanyag meglehetősen káros a környezetére. Az Antarktisz esetében felgyorsítja az amúgy is gyorsan eltűnő hó és jég olvadását. Mindezek mellett a kontinens egyedülálló ökoszisztémával rendelkezik, melyet nagyban fenyeget egy-egy ilyen nem odaillő, szintetikus anyag megjelenése.

Fontos kiemelni, hogy a kutatók már korábban is találtak mikroműanyagot ezen a területen. Azonban akkor a jeget és a víz felszínét vizsgálták. Sajnos jelen kutatás során frissen esett, mégis szennyezett hóról beszélünk. Ez a tény teszi olyan aggasztóvá az eredményeket és a jövőbeli kilátásokat.

A kutatás eredménye

Az új-zélandi események tekintetében több szomorú tényt is jegyezhetünk. A legfontosabb megállapítás, hogy ma már a világ legtávolabbi pontjai is műanyaggal szennyezettek. Ha a mikroműanyag jelen van az Antarktiszon, akkor valószínűleg az Északi-sarkon, a Mount Everesten és a tengerek, óceánok legmélyebb pontjaiban is fellelhető az ember ökológiai lábnyoma.

Jelen kutatás tekintetében literenként átlagosan huszonkilenc mikroműanyag-részecskét találtak a szakemberek. Ez a szám minden eddigi hasonló kutatás eredményétől magasabb.

Mi is az a mikroműanyag?

A szennyező, szintetikus anyag másik neve a mikroplasztik. Azokat az 5 milliméternél kisebb műanyag darabokat hívjuk így, melyek a műanyag bomlása során keletkeznek. A műanyag elsősorban a napsugárzás, az ultraviola sugarak hatására esik darabjaira, nagyon hosszú idő alatt.

A legnagyobb problémát valójában a PET palackok okozzák. Ezekből származik az a rengeteg aprócska darab, mely valószínűleg a levegőben „utazik” akár több ezer kilométert.

Érdekes megállapítás hogy, akik műanyag palackokból fogyasztják a vizet vagy a különböző üdítőket, azok évente akár kilencvenezer darab mikroműanyag részecskét visznek be a szervezetükbe. A csapvizet fogyasztók esetében ez a szám négyezerre tehető, érdemes hát minél jobban kerülni a PET palackokat, nemcsak a saját, de a bolygó egészsége érdekében is.

Kapcsolódó

Így erősítsük immunrendszerünket!

A hűvösebb idő beköszöntével fontos, hogy odafigyeljünk immunrendszerünk erősítésére is. Szabadidőnkben teg
Elolvasom

Hogyan teszik könnyebbé a kerti munkát a magassági ágvágók?

A kert megfelelő gondozása nemcsak türelmet és időt, de megfelelő eszközöket is igényel. Amikor magasabb fá
Elolvasom

Fontos információk a recepciós állásokról

Ma már sok helyre keresnek recepciósokat, például szállodákba, szabadidőközpontokba és konditermekbe is aká
Elolvasom