Az alapító tagok; úgymint Csűrdöngölő Kulturális Egyesület (Tura), Szávitri Alapítvány (Miskolc), Szóperencia Egyesület (Kézdivásárhely) és Tekergő Meseösvény Közhasznú Egyesület (Budapest); fontosnak tartották, hogy eddigi közös útjukat és összetartozásukat egy formális érdekképviseleti szövetség kereteiben is folytassák.
A szövetség célja és feladata a magyar népmesemondó szervezetek szakmai képviselete, együttműködési lehetőségeinek megteremtése, érdekvédelme, érdekképviselete, az élőszavas népmesemondás népszerűsítése.
Fontos az élőszavas népmesemondással foglalkozó szervezetek munkájának támogatása, összefogása, valamint a szervezetek közötti kapcsolattartás, információáramlás elősegítése, művészeti, oktatási feltételeinek javítása; az ezzel kapcsolatos művészeti tevékenységek támogatása az egész Kárpát-medencében.
Hitük szerint az élőszó összeköt bennünket, és egyesült erővel tudjuk átörökíteni a múlt hagyományait, a jelenünk kultúrájába, ezzel éltetni az elődeinktől kapott szellemi kulturális örökséget.
Cél továbbá, hogy elősegítse a szövetségbe tömörülő társulások, szervezetek alkalmazkodó képességét a kulturális, gazdasági, társadalmi és környezeti körülmények változásával szemben.
Miért fontos az élőszavas mesemondás?
Az élőszavas mesemondás lehetőséget teremt az ősi közösségi anyagnak a folyamatos megújulására, hogy a történetek mindig a jelenkor nyelvén szólalhassanak meg. Minden mesemondó egyéni módon közelíti meg a mesék világát, ez a sokszínűség teszi gazdagabbá az élő, elbeszélő művészetet.
Ennek a folyamatosan változó hagyománynak éltetése és gondozása megkívánja, hogy a nyitottság elvén elindulva, belátással viszonyuljunk az előszó művészetét gyakorló, a revival mesemozgalomban aktívan jelenlevők munkáihoz, tevékenységeihez.
Várják az újabb tagokat
Várják azon szervezetek vagy civil társaságok csatlakozását, akik élőszavas népmesemondással foglalkoznak. Legalább 2 éve, bizonyítottan hoznak létre önálló élőszavas népmesemondást népszerűsítő eseményt vagy eseménysorozatot, és a szövetség céljaival és működési elveivel egyetértenek.