Melyik horgász módszer mit jelent?

A horgászat egy rendkívül sokrétű szabadidősport, hiszen a különböző halfajok mellett a technikák palettája is széles. Cikkünkben végigvezetünk a leggyakoribb horgász módszereken, amiket hazánkban is űzhetsz!

Fenekezés

A módszer lényege, hogy egy nehéz ólommal vagy egy Jadabonál kapható etetőkosárral a fenékre juttatod a csalit. Így nem mozdul el, és így akad rá a hal. A kapást pedig a boton lévő kapásjelző fogja megmutatni (karika, elektromos kapásjelző). Ha pedig feederezel vagy pickerezel, akkor a bot érzékeny spicce jelzi.

Ez a horgász módszer a békés és a ragadozóhalakra is kiválóan alkalmazható. De még a fenekezés módszerén belül is létezik néhány technika, amiről érdemes szót ejteni. Ezek a hagyományos fenekezés, feederezés, pickerezés, illetve bojlizás (ezek mind más-más horgászfelszerelés használatát igénylik).

A fentiek közül talán a bojlizás a legnépszerűbb módszer hazánkban. Alapvetően a nagyméretű pontyok és amurok kifogására találták ki. Ennek lényege a speciális tápanyagtartalmú, főtt golyók (bojlik) használata etetőanyagként és csaliként egyaránt.

Pergetés és legyezés

A pergetést a ragadozóhalak horgászatára találták ki. Úgy működik, hogy egy speciális műcsalit visszacsévélsz bedobás után. Ez pedig a megfelelő sebesség és mozgatás esetén képes imitálni a természetes táplálék mozgását. Ráadásul egyes műcsalik (pl. körforgók, pilkerek, wobblerek) képesek sérült kishalak mozgására emlékeztető rezgéseket kelteni a vízben.

A legyezést pedig általában gyors folyású patakokon és kisebb folyókon űzik, ahol pisztrángféléket vagy domolykókat horgásznak. Ekkor egy leheletkönnyű műcsali kerül a vízbe egy nehezített, speciális zsinór, és a nagyon rugalmas legyezőbot segítségével. Gyakran a vízben gázolva végzik ezt a horgász módszert, ugyanis a partról nehezebb a speciális dobótechnika kivitelezése.

Két fajtája van:

  • Száraz legyezés: a felszínen maradó műcsali a vízbe esett rovarokat imitálja.
  • Nedves legyezés: a csali elmerül, és a vízben sodródó táplálékot utánozza.

Úszós horgász módszerek

A műfaj lényege, hogy a csalit egy, a víz felszínén lebegő úszó tartja a helyén, vagy pedig a kívánt vízmélységben. Ekkor az úszó egyben a kapást is jelzi. Ez a módszer alkalmas a békéshalak, valamint a ragadozóhalak horgászatára. Ahogyan a fentiek, úgy ez is sokféle módon űzhető.

A hagyományos, egyszerű úszós felszerelések használata mellett ide tartozik a spiccbotozás, a rakós botozás (rakózás), a matchbotos horgászat és a bolognai botos horgászat is. Ez egy viszonylag érzékenyebb módszer, ugyanis a kapásnál a halnak elég az úszó antennáját elmerítenie. Tehát nem kell az egész kint lévő zsinórszakaszt meghúzni a jelzéshez, így a horgász is könnyebben észreveszi a kapást.

Melyik fenti módszer a kedvenced? A fenekezés, a pergetés, a legyezés és az úszós horgász módszerek sokszínűvé teszik ezt a műfajt. Így technikailag is fejlesztheted nemcsak magadat, de még a tudásodat is. Amennyiben szükséged lenne etetőkosarakra, keresd fel a Jadabo webáruházát!

Kapcsolódó

Így lobbant fel a balatoni vizisí láz a Kádár-korban

Az akkoriban extrémnek számító sport gyakorlását egy motorcsónak-tilalom húzta keresztül a szocialista éráb
Elolvasom

Az íjászat egy igazán sokoldalú sport

Mondanunk sem kell, hogy évezredes múltra tekint vissza az íjászat. Az emberek eleinte leginkább vadak elej
Elolvasom

Július 26-án lesz jövőre a 43. Lidl Balaton-átúszás

2025-ben is folytatódik Magyarország egyik legrégebbi és legismertebb szabadidős-sporteseményének történe
Elolvasom