A ketogén diéta egyfajta alacsony szénhidráttartalmú, magasabb zsírtartalmú étrend, és hatékony módja a gyors és éhezés nélküli fogyásnak. A csökkentett szénhidrátbevitelnek az a célja, hogy a szervezet ketózis állapotába kerüljön, amelynél a szervezet már nem a glükózt használja energiaforrásként, hanem a saját zsírraktárait.
A ketózis egy természetes élettani állapot, amely akkor következik be, amikor a táplálékkal bevitt szénhidrátok mennyisége csökken, és a máj a tárolt zsírt ketonok előállítására használja fel. A szervezetünknek szüksége van a ketonokra, mert nélkülük nem jutna energiához.
A ketogén diéta alapja a minimális cukorbevitel és a fokozott fehérjebevitel. Amint elfogy a glükóz – ami általában két napon belül megtörténik – szervezetünk egy másik energiaforráshoz, a zsírhoz nyúl. A szírok lebontásával a szervezet megkapja a szükséges glükózt, és melléktermékként ketonok is keletkeznek, amelyek védik az izomtömeget és elnyomják az éhségérzetet. A módszert alacsony szénhidráttartalmú diétának is nevezhetjük.
Mint fentebb említettük, a ketodiétára jellemző a szénhidrátok csökkentett bevitele és a fehérjében és jó minőségű egészséges zsírokban gazdag élelmiszerek fokozott bevitele. Ez elég bonyolultnak tűnhet, de ha megnézi a megengedett és tiltott ételeket, rájön, hogy a legtöbbjüket ismeri és használja.
+ Bármilyen hús (marha, sertés, szárnyasok, nyúl, stb.)
+ Halak és a tenger gyümölcsei
+ Tojás
+ Sajtok, túró, tejtermékek
+ Egészséges zsírok (ghee, olívaolaj, kókuszolaj, vaj)
+ Dió és különféle magvak
+ Alacsony szénhidráttartalmú zöldségek közül, ideálisak a zöld színezetű növények (pl.: a brokkoli, karfiol, spenót, cukkini, káposzta, retek, stb.)
+ Avokádó
+ Alacsony szénhidráttartalmú bogyós gyümölcsök (cseresznye, málna, áfonya, ribizli)
+ Protein koktélok, rudacskák, omlett, stb.
− Édesített italok
− Köretek, mint pl. burgonya, hüvelyesek, péksütemény, batáta, rizs, tésztafélék
− Szeszes italok
− Chipsek
− Magas szénhidráttartalmú gyümölcsök
− Kesu dió
− Édesített joghurtok