Miért olyan lényeges a napelem tartószerkezete?

Miért olyan lényeges a napelem tartószerkezete?

A napelem rendszer fontos része a panel és az inverter, de nem szabad megfeledkezni a tartószerkezetről sem. Fontos szerepet játszik a napelem rendszer stabilitásában, hogy az megfelelően működhessen bármilyen időjárási körülmény között.

Milyennek kell lennie a tartószerkezetnek?

Mivel a napelem rendszerekre hosszú távú befektetésként gondolunk, fontos, hogy minden eleme tartós és stabil legyen. Így a napelem tartószerkezetének minden része rozsdamentes anyagból kell, hogy készüljön. Emellett lényeges még, hogy a hőtágulás szempontját figyelembe véve ne legyen különbség az egyes alkotóelemek között.

A napelem működése nem lesz megfelelő és hosszú távú, ha nem ideális tartószerkezetet választunk. Ehhez fontos néhány szempontot figyelembe venni, mint például a tető dőlésszöge, valamint teherbírása. Lényeges lehet a tartószerkezetekre mért terhelés és a napelemek pontos típusa is.

A Solarzone nagyszerű szakértelmével segít a napelem rendszer kiépítéséhez szükséges felmérésekben, tervezésben, valamint a telepítésben is!

Szempontok a tervezéshez

Mivel a napelemek és a tartószerkezet tömege adott, így a tető teherbírásával már a tervezés során tisztában kell lenni, hogy az elbírja-e majd az elemeket. Fontos továbbá a tartószerkezetre eső terhelést is pontosan kiszámolni, melybe a panelek tömege mellett a várható hómennyiség súlya is beletartozhat. 

Emellett a széllökések erejét is érdemes belekalkulálni a terhelés végleges mértékébe. Ahhoz, hogy a napelem rendszer telepítés után megfelelően működhessen, az optimális tájolás és a dőlésszög kritikus fontosságú. A rögzítési módszer meghatározásától és a hordozófelület típusától függően a napelemes rendszer több felületre is telepíthető. Hagyományos tető, lapos tető és akár föld is adhat otthont az új napelemeknek.

Különböző típusú napelem tartószerkezetek

A tartószerkezeteket aszerint különböztetjük meg, hogy a már említett három felület közül melyikre kerülnek a napelemek. A hagyományos, cserepes tetőre szerelés esetén a tető dőlésszöge lesz meghatározó a napelem dőlésszögét illetően is. Zsindelytető vagy más, hagyományostól eltérő tetőfedő anyag esetében azonban különleges rögzítési módszer használata szükséges.

A lapos tetőre szerelhető tartószerkezet esetében előny, hogy a dőlésszög tetszés szerint beállítható. Hátrány azonban, hogy a szél könnyebben befújhat a napelem alá, így a felülről érkező nyomás mellett alulról sem kíméli az időjárás.

A napelemek földre való telepítése abban az esetben javasolt, ha a tetőszerkezet tájolása nem ideális, és tudunk elegendő helyet biztosítani a rendszernek kertünkben. A dőlésszög ebben az esetben is tetszés szerint beállítható, valamint a rendszer szabadon bővíthető. Sajnos azonban ez a megoldás sok helyet vesz igénybe, és erős rögzítést igényel a szél ereje miatt.

Bízd napelemes rendszered kiépítését a Solarzone szakértelmére, hogy stabil és tartós végeredményt élvezhess évtizedeken át!

Kapcsolódó

Így védekezzen hatékonyan a rágcsálók ellen!

A rágcsálók, mint például az egerek és patkányok jelenléte nemcsak riadalmat és kellemetlenségeket okozhat,
Elolvasom

Hogyan zajlik a műlencse beültetés? A műtét lépései

Az egyik legmodernebb beavatkozásként tartják számon a műlencse beültetést. Célja, hogy a szürkehályoggal k
Elolvasom

Az övsömör kezelése természetes módon

Az övsömör nem egy ritka betegség, idősebbeknél és azoknál, akiknek le van gyengülve az immunrendszerük, fe
Elolvasom