Mikor Hitler seregei a Balatonnál állomásoztak

Mikor Hitler seregei a Balatonnál állomásoztak

A történelemben kevésbé járatosak számára talán nem száz százalékos evidencia az úgynevezett Frühlingserwachen (“Tavaszi ébredés”) hadművelet, melynek során a kétségbeesés szélén tántorgó náci seregek egy előretörő támadást kíséreltek meg a Balatonnál, a második világháború legvégén. Így zajlott a Plattenseeoffensive, azaz a Balaton offenzíva néven is emlegetett katonai manőver.

A művelet célja, a casus belli a hadászati szempontból jelentős zalai olajmezők védelme, illetve a Balatontól délre és keletre húzódó második és harmadik ukrán frontok visszaverése és legyőzése volt.

Kép: Wikipedia

A szigorúan titkos offenzíva 1945. március 6-án vette kezdetét Josef Dietrich parancsnoksága alatt, a tótól keleti irányba, míg a második hadtest pedig Somogyban tört előre. Kezdetben sikeresnek bizonyultak a német csapatok, ám kisvártatva az egyre szűkülő tartalékok és a szovjet csapatösszevonások miatt a náci sereg kénytelen volt visszavonulót fújni és védekező pozícióba kényszerült.

Így vált az offenzíva defenzívává. A sikertelen hadművelet összesen tíz napig, március 16-áig tartott, Németország pedig mintegy másfél hónap múlva, Hitler április 30-ai öngyilkossága után egy héttel hivatalosan is kapitulált.



Fotó: Wikipedia

Kapcsolódó

Vörös Riviéra címmel jelent meg kötet a Kádár-kor Balatonjáról

Rehák Géza történészt, a könyv szerzőjét a Telex interjúvolta meg a megjelenés kapcsán. - - Az ismert
Elolvasom

Lovas ökoturisztikai élményközpont épül Nagyvázsonyban

Lovas ökoturisztikai élményközpont épül Nagyvázsonyban a kormány és az Európai Unió 299,8 millió forintos
Elolvasom

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Angyalos Boldogasszony kápolna, Káptalanfüred

Káptalanfüred gyakorlatilag Balatonalmádi egyik külvárosaként fogható fel. Neve a veszprémi Székeskáptalanr
Elolvasom