Milyen feladatai vannak egy munkavédelmi szakembernek?

Milyen feladatai vannak egy munkavédelmi szakembernek?

Míg a szüleink, nagyszüleink idejében az volt a módi, hogy az emberek a legelső munkahelyükről mentek nyugdíjba, addig manapság jellemzően több munkahelyen is megfordulunk és több munkakörben is kipróbáljuk magunkat, mielőtt elérkezik a nyugdíjba vonulásunk ideje.

Ha pedig valamilyen oknál fogva váltani akarunk vagy váltásra kényszerülünk, akkor vonzó alternatíva lehet a munkavédelem területe. Manapság ugyanis meglehetősen keresettek a munkavédelmi szakemberek, amiről mi magunk is meggyőződhetünk, ha felkeressük a https://miskolcallas.hu/allasok/munkaugy-munkavedelem oldalt és átböngésszük a hirdetéseket.

Persze teljesen jogosan merülhet fel bennünk a kérdés, hogy egy ilyen munkakörben pontosan mit is kell csinálni, milyen feladatokat kell elvégezni. Mostani cikkünkben arra vállalkoztunk, hogy ezt egy kicsit részletesebben is kifejtsük, érdemes lesz hát velünk tartani.

Munkavédelmi terv kidolgozása

A munkavédelmi szakember egyik legfontosabb feladata az, hogy az adott cég vagy intézmény sajátos jellemzőinek figyelembevételével kidolgozza a munkavédelmi tervet. Ennek többek között része a munkahelyi veszélyek azonosítása, a megelőző intézkedések megfogalmazása, kijelölése, a vészhelyzet-kezelési terv elkészítése, illetve a dolgozók munkavédelmi oktatásának a megtervezése.

Munka- és tűzvédelmi oktatás 

A dolgozóknak a legtöbb helyen kötelező részt venniük a munka- és tűzvédelmi oktatáson. Munkavédelmi szakemberként mi leszünk azok, akik ezt az előadást megtartjuk számukra, melynek keretén belül tájékoztatjuk a munkavállalókat a munkahelyi veszélyekről, illetve elmondjuk nekik azt is, hogy mi a teendő egy nem kívánatos esemény – például tűz, baleset vagy valamilyen vészhelyzet – esetén.

Balesetek kivizsgálása

Sajnos még a legátfogóbb munka- és tűzvédelmi oktatás ellenére is előfordulhatnak balesetek a munkahelyen. Ez esetben pedig a munkavédelmi szakember feladata az eset alapos, körültekintő kivizsgálása. Ennek során nemcsak az a cél, hogy kiderüljön, ki a felelős érte, hanem az is, hogy a tanulságok levonásával, illetve a szükséges intézkedések megtételével elkerüljük a jövőben a hasonló eseményeket.

Munkahelyi auditok, ellenőrzések

A munkahelyen rendkívül fontos, hogy lefektessük azokat a munkavédelmi szabályokat, amiket minden egyes dolgozónak kivétel nélkül be kell tartania. Ugyanakkor ezek az előírások nem sokat érnek, ha a munkavállalók figyelmen kívül hagyják őket. Éppen ezért a munkavédelmi szakembereknek auditokat, ellenőrzéseket is kell csinálniuk a cégen belül.

Ennek során az a céljuk, hogy fényt derítsenek az esetleges szabálytalanságokra, működési rendellenességekre, amik szembe mennek a munkavédelmi előírásokkal. A hibák, hiányosságok feltárását követően pedig javaslatokat tesznek azok kijavítására.

Bízunk benne, hogy sikerült egy kis betekintést engednünk abba, hogy munkavédelmi szakemberként milyen feladatokra számíthatunk.

Kapcsolódó

8 vérfagyasztó krimi és thriller a forró balatoni napokra

Ahogy a nyár forrósága eléri csúcspontját, egyre többen döntenek úgy, hogy otthagyják a lakást, a zárt tere
Elolvasom

Hol gyűjts és miként jelenítsd meg a vásárlóid online értékeléseit?

A vásárlói értékelések kulcsfontosságúak az online üzletek sikerében. Nem csak a potenciális vevők döntésé
Elolvasom

Ethereum és a regionális gazdaságok – hogyan formálja át a digitális technológia a helyi piacokat?

A kriptovaluták világa, különösen az Ethereum, az utóbbi években jelentős figyelmet kapott a globális pénz
Elolvasom