Milyen tünetei vannak a hólyagsérvnek?

Milyen tünetei vannak a hólyagsérvnek?

Mikor alakul ki a hólyagsérv? Hány súlyossági fokozata van ennek a betegségnek? Mi tekinthető erőteljes fizikai terhelésnek ennél a betegségnél? Milyen tünetei vannak? Mi sorolható a kiváltó okok közé? Mikor javasol a szakorvos műtéti kezelést? Cikkünkben minden fontos kérdést megválaszolunk a témával kapcsolatban.

A hólyagsérv akkor alakul ki, amikor a hüvelybe domborodik a hólyag annak következtében, hogy meggyengül a hüvely mellső fala, és a húgyhólyagot alátámasztó feladatát elveszti. Ennek eredményeképpen közösülési nehézségek és vizeletinkontinencia alakulhat ki. A tünetei jelentkezése esetén érdemes felkeresni a Belvárosi Orvosi Centrum urológus szakorvosait.

Három súlyossági fokozata van 

Az első tünet az erőteljesebb fizikai terheléskor jelentkező vizeletcsepegés. Ebben az esetben erőteljes fizikai terhelésnek tekinthető többek között a tüsszentés, a futás és a nevetés is. Ez a tünet a későbbiekben fokozódhat, gyakrabban előfordulhat. Akaratlan vizeletürítés jelentkezhet akár közösülés közben is. A hólyagsérv további kellemetlen tünetei közé sorolható például a derékba sugárzó fájdalom, a hüvelyi idegentest érzés és a húzó alhasi fájdalom. Sőt, hólyaghurutot is okozhat, ha a hólyag nem tud teljes mértékben kiürülni, és a benne maradt vizelet fertőződik.

Három súlyossági fokozata van ennek a betegségnek. Az első fokozat, amikor csupán kissé nyomódik a hüvelybe a húgyhólyag. Ez az állapot nem jár minden egyes esetben együtt tünetekkel. A második fokozatnál a húgyhólyag eléri a hüvelybemenetet, a harmadik esetben pedig bele is ereszkedik. Természetesen a harmadik eset a legsúlyosabb állapot.

A kiváltó okok közé sorolható például a nehéz súlyok emelése és a futás

A hólyagsérv kialakulására általában szülés után kerül sor. Okozhatja például a nem jól ellátott gátsérülés, a túl nagy magzat, az indokolatlanul elmulasztott gátmetszés, a medencefenéki izmok megnyúlása és a rohamos szülés.

Mindemellett a hólyagsérvet kiváltó okok közé sorolható például a nehéz súlyok emelése, a futás, illetve a változókorban jelentkező hormonhiány, az ösztrogénszint csökkenése.

Súlyos esetekben a szakorvos műtéti kezelést javasolhat

A kezdeti stádiumban, amikor még nem jelentkeztek jelentős tünetek, inkontinencia kialakulásáról nincs szó, akkor konzervatív kezelést javasolnak a szakemberek. Ennek a kezelésnek az a célja, hogy megerősödjön a gátizomzat. A gátizmok gyengülése és túlnyúlása visszafordítható szakember segítségével, rendszeresen végzett medencefenéki tornával, hüvely intimlézer terápiával és biofeedback kezeléssel.

Amennyiben fokozódnak a hólyagsérv által okozott tünetek, a szakorvos műtéti kezelést javasolhat. Ma már ezeket modern eljárásokkal végzik, a legsúlyosabb esetekben is javulást eredményeznek. A hálókkal és szalagokkal történő kismedencei helyreállító műtétek rendkívül látványos javulást hoznak.

Kapcsolódó

Hogyan zajlik a műlencse beültetés? A műtét lépései

Az egyik legmodernebb beavatkozásként tartják számon a műlencse beültetést. Célja, hogy a szürkehályoggal k
Elolvasom

Az övsömör kezelése természetes módon

Az övsömör nem egy ritka betegség, idősebbeknél és azoknál, akiknek le van gyengülve az immunrendszerük, fe
Elolvasom

Hogyan tarthatjuk életben a lángot a párkapcsolatunkban?

A hosszú távú kapcsolatokban az intimitás megőrzése és a szenvedély fenntartása nem egyszerű, folyamatos fi
Elolvasom