Nyílászáró beszerelése – milyen ablakot válasszunk?

Nyílászáró beszerelése – milyen ablakot válasszunk?

Építkezés vagy felújítás során az egyik legnagyobb kérdés, hogy milyen nyílászárók kerüljenek beépítésre. Az ajtók és ablakok kiválasztásánál számos szempontot kell figyelembe vennünk, hogy az otthonunk számára a lehető legideálisabbat találjuk meg.

Az ablakok választásakor legalább hat olyan tényező van, amire érdemes ügyelnünk. Ebben a cikkben most ezeket gyűjtöttük össze, hogy egy kis segítséget adjunk azoknak, akik éppen nyílászáró beépítése előtt állnak. 

Ha igazán jó minőségű ajtókat és ablakokat keres, akkor érdemes ellátogatnia a Galaxy Nyílászárócentrum oldalára – kétrétegű ablakok és többrétegű nyílászárók is megtalálhatóak a kínálatban.

Mik a legfontosabb szempontok?

Az ablakok megválasztásakor a hőszigetelés és a fényáteresztő képesség az egyik legmeghatározóbb tulajdonság. A régi, elavult ablakok esetében az üveget még gittel rögzítették a keretbe, ma már az üvegszerkezetet teljesen külön gyártják, és utólag helyezik be a gyártás során a keretbe. A ma kapható ablakok esetében két-, három-, öt- és hétrétegű üvegezéssel ellátott típusokból szemezgethetünk. 

Az üvegrétegek közé jellemzően valamilyen nemesgázt töltenek, ezáltal növelve a nyílászáró hőszigetelő képességét. Minél több rétegű üvegből készül az ablakunk, annál jobb lesz a hővisszaverő képessége, viszont minden réteggel csökken a fényáteresztő tulajdonsága. Magánházaknál általában két vagy három üvegréteggel szerelt ablakok beszerelését szokták választani.

A zajcsökkentés és a biztonság is szempont lehet

A mai modern műanyag ablakok igen jó hangszigetelők is, így a régi épületeken a nyílászárók cseréjével egyúttal a beszűrődő zajokat is drasztikusan csökkenthetjük. Itt is igaz, hogy minél több üvegréteggel rendelkezik a nyílászáró, annál jobb a hangszigetelő tulajdonsága is.

Ha kiemelten fontos számunkra a hangszigetelés, mert szabadidőnket szeretnénk nyugalomban tölteni, esetleg mi végzünk valamilyen hangosabb szabadidős tevékenységet, akkor ne a hagyományos műanyag ablakok beszerelésében gondolkodjunk, hanem válasszunk kimondottan hangszigetelt nyílászárókat. Ezek esetében különböző vastagságú síküvegek kerülnek egymás mellé a gyártási folyamat során, és ráadásként egy úgynevezett hangfóliát is alkalmaznak a maximális hangszigetelés elérése érdekében.

Számoljunk a méretekkel és a súllyal is

Mielőtt megrendelnénk a nyílászárókat, mindig egyeztessünk a gyártóval, hogy a cég névleges vagy tényleges méreteket tüntetett-e fel a weboldalán. Hagyjunk elegendő helyet a purhab számára, kalkuláljunk a fal esetleges egyenetlenségével, és a redőnynek is hagyjunk helyet, ne feledkezzünk meg erről sem a méretvételkor. Az ablakok súlya sem elhanyagolható tényező. Minél több rétegű nyílászárót rendelünk, az annál nehezebb lesz. Fontos, hogy a súlyt elbírja az ablakprofilunk, így ha szükséges, akkor erről időben kérjük ki szakember véleményét.

Összességében a megfelelő ablakok kiválasztása nem egy bonyolult folyamat, de mivel hosszú évekre döntünk, így ne kapkodjuk el. Mindig alaposan ellenőrizzük a méreteket, és informálódjunk a gyártótól minden lényeges paraméterről.

Kapcsolódó

Biztosítsd otthonod komfortját az unokáidnak is! 

A családi házat általában nemcsak magunknak építjük, hanem az utánunk következő generációk számára is, így
Elolvasom

Igaz vagy hamis? Táplálkozási tanácsok a közösségi médiában

Amint van egy kis szabadidőnk, máris a közösségi médiát pörgetjük. Az egészség és a táplálkozás felkapott t
Elolvasom

Okoseszközök iskolakezdéshez

Az új tanévre nem lehet eléggé felkészülni. Manapság azonban már nem biztos, hogy a füzetek beszerzése ele
Elolvasom