Pszichológus vagy pszichiáter? Mikor melyik szakemberre van szükség?

Pszichológus vagy pszichiáter? Mikor melyik szakemberre van szükség?


A laikusok számára ez a két szakma ugyanaz, illetve a köztük lévő különbségek sokszor nem egyértelműek. Nem ritkán előfordul az is, hogy szinonimaként használják a két kifejezést, pedig a pszichológus és a pszichiáter között komoly különbségek vannak.

Mit csinál a pszichiáter?

Mivel ő elsősorban orvostani tanulmányokat folytat, a lelki problémák mögött is alapvetően a biológiai természetű háttérre fókuszál. Orvosi egyetemi végzettségének köszönhetően ő az, aki gyógyszert tud felírni a különböző panaszokra, s alapvetően ehhez a megoldáshoz fordul, hogy enyhítse páciense panaszait.

Miben különbözik a pszichológus?

A pszichológus teljesen más képzettséget szerez. Bölcsészettudományi karon tanul, s az emberi viselkedéssel, érzelmekkel, észleléssel, gondolkodással és emlékezettel foglalkozik tanulmányai során. 

Élettani ismeretei sokkal kevésbé részletesek, a hangsúly inkább az ember megértésére helyeződik. Ahhoz, hogy a klinikai szakpszichológusi végzettséget megszerezze, az egyetemi évek után újabb 4 évig tanul, s további időt igényel a különböző pszichoterápiás módszerek alapos elsajátítása is. A pszichológus inkább a lélek doktora, mintsem a test megértője.

Hogyan működnek a pszichoterápiás módszerek?

Ezek a módszerek alapvetően sokfélék, de abban többnyire megegyeznek, hogy a pszichoterápiás kapcsolat, valamint az üléseken folytatott beszélgetések segítségével ér el gyógyulást. Azon van a hangsúly, hogy a problémák gyökerét megtalálják, valamint a megfelelő megoldásokat is megkeresik rájuk. 

Online pszichológiai tanácsadás keretében is módunk van többféle problémával segítséget kérni, ilyenek lehetnek például az önértékelési zavarok, a párkapcsolatunkban felmerülő problémák, a válás vagy a családban jelentkező egyéb gondok, akár gyerekneveléssel kapcsolatos nehézségek is.

Segítséget kaphatunk akkor, ha magányosnak érezzük magunkat vagy nem tudunk jól beilleszkedni egy adott közösségbe. Szorongás, depresszió, gyász vagy akár pánikbetegség esetén is jelentkezhetünk.

Akkor ki mit csinál pontosan?

A pszichológus, a pszichoterapeuta, valamint a klinikai szakpszichológus is a pszichés, lelki eredetű problémákat kezeli, és ezen a síkon, pszichoterápiás módszereket alkalmazva gyógyszerek nélkül igyekszik megoldást találni a dolgokra, míg a pszichiáter alapvetően a gyógyszerek segítségével gyógyít.

Nagyon fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a pszichiáternek is módjában áll továbbképeznie magát a pszichoterápiás módszerekben.

Amikor valakinek gyógyszeres kezelésre és pszichoterápiára is szüksége van, akkor két különböző szakember segítségét érdemes kérnie. Esetleg egy mindkettőben jártas pszichiáterrel való közös munka mellett is elkötelezheti magát, de ez rendszerint kevésbé szerencsés választás. 

Nagyon fontos azonban azzal tisztában lenni, hogy a gyógyszerek eltüntethetik látszólag a betegséget, de valódi megoldást nem nyújtanak, hiszen alapvetően a tünetekre fókuszálnak. Mindenesetre annyi érdemes megjegyezni róluk, hogy jól kiegészíthetik a pszichoterápiás folyamatot.

Kapcsolódó

Hogyan zajlik a műlencse beültetés? A műtét lépései

Az egyik legmodernebb beavatkozásként tartják számon a műlencse beültetést. Célja, hogy a szürkehályoggal k
Elolvasom

Az övsömör kezelése természetes módon

Az övsömör nem egy ritka betegség, idősebbeknél és azoknál, akiknek le van gyengülve az immunrendszerük, fe
Elolvasom

Hogyan tarthatjuk életben a lángot a párkapcsolatunkban?

A hosszú távú kapcsolatokban az intimitás megőrzése és a szenvedély fenntartása nem egyszerű, folyamatos fi
Elolvasom