Csúri Ákos, a Káli Kövek Közhasznú Alapítvány alapítója ismertette a létesítmény(ek) létrejöttének históriáját.
2020 márciusában pattant ki az ötlet, hogy a több mint négy évtizede használaton kívül álló, folyamatos rothadást elszenvedő egykori salföldi egyházi iskola területén található épületek helyére egy, a térséghez és a tájhoz illeszkedő, a népi motívumokat megőrző, de mégis 21. századi kulturális és közösségi épületegyüttes jöjjön létre régiós fejlesztésként a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa projekt keretében 2023-ra. A projekt megvalósítását és végig vitelét a Káli Kövek Közhasznú Alapítvány (KKKA) vállalta magára.
A veszprémi érsekség épületében 2020. november 3-án a KKKA aláírta a haszonélvezeti jog alapításáról szóló szerződés a Salföldi Római Katolikus Plébániával.
2021 augusztus 9-én a sikeres pályázás után következett a támogató szerződés aláírása a Veszprém-Balaton 2023 Zrt.-vel, azaz kezdődhetett az érdemi munka.
A tervezői pályázat nyertese, Epres Róbert (Tér-Metszet) 2021. szeptember-október hónapok folyamán véglegesítette a terveket, majd ezek alapján 2021. november 30-án megindítottuk a kivitelezési közbeszerzési eljárást.
2021 december 14-én a győztes Bayer Construct Zrt.-vel megköttetett a kivitelezési szerződés.
2022 január 10-én megtörtént a munkaterület elfoglalása és a régi épületek bontása is kezdetét vette.
2022 november 14. – A Káli Kövek Közhasznú Alapítvány a Salföld 119/1 hrsz-ú ingatlanon megépített 4 db épületre a Veszprém Megyei Főispántól megkapja a használatbavételi engedélyt.
A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa projekt támogatásával elkészült épületegyüttes tervezésénél maximálisan figyelembe vették, hogy Salföld a Balaton (és a Káli-medence) egyik ékköve, ahol a helyiek kiemelten fontosnak tartják hagyományaik ápolását, így csakis olyan épület jöhetett szóba, ami illeszkedik a táj egységéhez. A kivitelező Bayer Construct Zrt. (Epres Róbert tervei alapján) ennek megfelelően kezdte el a munkálatokat és hozott létre egy kiállítóteremmel, fedett szabadtéri színpaddal és a hozzá tartozó öltözőkkel, raktárhelységgel, valamint étteremmel és alkotóházi szálláshelyiségekkel ellátott központot az egykori katolikus iskola helyén. A 3300 négyzetméteres területen csaknem 600 négyzetméternyi hasznos területet vehetnek birtokba a művészek, valamint a rendezvények látogatói.
A mintegy 450 millió forintból megvalósuló infrastrukturális beruházás a Bakony-Balaton régióban az egyik legnagyobb azok közül, amelyeket a VEB2023 EKF támogat, amelynek fő célja, hogy 2023-ban és azután is szolgálják a helyi közösségeket a hagyományokhoz illeszkedő programokkal. Ennek megfelelően az Európa Kulturális Fővárosa programsorozat helyszínként számít az elkészült közösségi és kulturális központra.