A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program kiemelt célja, hogy a Veszprém-Bakony-Balaton régiót a kortárs művészetek eszközeivel, friss szemléletű alkotásokkal mutassa be. Az így születő alkotások közös nevezője, hogy a Balaton, vagy a régió ihleti őket: a meghívott alkotók a helyszínen megélt élmények és benyomások birtokában hozzták létre egyedülálló műveiket. A „Balaton Eye” elnevezésű nemzetközi művészeti rezidenciaprogram résztvevőjeként a Művészetek Háza Veszprém is lehetőséget kapott, hogy ide látogató művészekkel dolgozhasson együtt.
A 2023. június 22-től látogatható Europe Archive kiállítás a holland Erik Kessels és a francia Thomas Mailaender közös projektje. A művészek – akik mindketten lelkes gyűjtők – az európai bolhapiacokról származó egyedi tárgyakból álló gyűjteményük bemutatásával szeretnék rekonstruálni Európa kollektív emlékezetét. A kiállítás előkészítése során különösen a Veszprém környéki bolhapiacokra koncentráltak, de budapesti vásárokba is ellátogattak. Az alkotókat az “újbóli kisajátítás”, azaz a tárgyak művészi szinten történő újrahasználata területén megkerülhetetlen referenciapontként tartják számon. Fő erősségük, hogy munkájuk során ahelyett, hogy új alkotásokat készítenének, már létező tárgyakat és fényképeket társítanak és új kontextusban mutatják be őket.
A francia képzőművész Noémie Goudal Inhale/Exhale kiállítása június 29-én nyílik a Művészetek Házában. Goudal munkássága a természettudományok aprólékos vizsgálatán alapul, fő érdeklődési területe az ökológia és az antropológia metszéspontja. Az Inhale/Exhale cím létezésünk ritmusára utal, amely az emberi élet egyik alapvető feltétele. A kiállítás, a tárlat részét képező videómunkáról kapta a nevét, amely a természet ábrázolását mutatja: egy kis tavat körülvevő erdőben megbúvó buja környezetet. A békés és harmonikus természeti környezetről kiderül, hogy egy megrendezett helyszín, ahol a természetet ábrázoló kellékek lassan a pusztulás helyszínévé alakulnak, amelyet egy drámai hangzásvilág erősít fel. A kiállításon emellett látható a Démentèlement III című fotóinstalláció is, amely az állókép és a mozgókép metszéspontjában elhelyezkedő formai tanulmány, egy fordított szobrászati folyamatot ábrázol, amelyben Goudal fokozatosan és aprólékosan redukál egy hegyi tájat, amely a néző tekintetét kihívás elé állítja.
Dafna Talmor brit képzőművész See of Stones tárlata szintén június 29-től tekinthető meg Veszprémben. Művészete a tájkép – a fényképészet egyik klasszikus műfaja – iránti rajongására épül. Megközelítése azonban minden, csak nem klasszikus. Munkáinak erős kortárs vizuális megjelenése és esztétikája van, amelyet nem könnyű összehasonlítani más, mai fényképészeti gyakorlattal. Dafna Talmor a rezidenciaprogram során a balatoni táj sajátos kincseit és természeti sajátosságait kutatta, mint például az úrkúti őskarszt természetvédelmi területét, a bakonynánai Római Fürdőt, a Tihanyi-félsziget tanösvényeit, a kisapáti és a hegyestűi bazaltorgonákat. A vízfelületek és sziklaalakzatok fotografikus ábrázolása iránti erős vonzalma hatására kereste fel a vulkanikus táj számos bazaltképződményét, patakokkal és rejtett barlangokkal tarkított erdeit és természetesen magát a tavat is. Az ezeken a helyszíneken készült fényképek adták a lendületet az új munkákhoz, inspirálták a negatívok kollázsolásával készült fotók megkomponálásához.
A kiállítás kurátora Claudia Küssel, szervezőcsapata Grászli Bernadett, Herth Viktória, Hete Éva, Németh Orsolya, Sörös Marian.