Nincs is hangulatosabb helyszín a nyári pihenéshez, mint egy vízparthoz közeli nyaraló, ahol egyszerre kaphatjuk meg a természet csendjét, a hűsítő hullámokat és a zsongó szabadságot. Persze egy nyaraló fenntartása nem kis feladat, hiszen akárcsak otthonunkról, erről is gondoskodnunk kell minden évszakban. Egy házban mindig akad valami feladat: folyamatos karbantartás szükséges, miközben biztosan adódik egy-két javítanivaló, rendben kell tartani az udvart, tisztán a portát. Ezek mind-mind olyan feladatok, amelyek költséggel járnak.
Ha szeretnénk megtéríteni ezek árát, lehetőségünk van kiadni a házat más családok számára. Azonban ezen felül más módokon is spórolhatunk: nézzünk néhány környezettudatos megoldást, amely nem csak a bolygónkat, de a pénztárcánkat is kímélheti!
A nyaralónkról érdemes befektetésként gondolkodni, ebből a szempontból pedig igazán kifizetődő, ha megtehetjük, hogy hosszú távra tervezve a megújuló energiaforrások felé fordulunk. Számos lehetőség adott, mint a biomassza vagy a geotermikus energia használata, ezeket azonban inkább építkezés esetében érdemes számba venni.
A legnépszerűbb és legegyszerűbben beépíthető megoldás a napenergiát felhasználó napelemes rendszer. A napenergia a napfényt alakítja elektromos energiává, így alkalmazásával akár nullára is lecsökkenthető a villanyszámla. A napelemes rendszer telepítése egyszerű folyamat, érdemes több cégtől is ajánlatot kérni, és így belevágni az egyik legkifizetődőbb megoldásba.
Amikor egy idősebb házat alakítunk át saját elképzelésünk szerint, érdemes nem csupán a legújabb, modern technikákat számba venni, hanem időt és pénzt áldozni a régi, jól bevált praktikákra is. A nagy nyári hőségben való komfortérzetet például nem feltétlenül szükséges klíma beépítésével átvészelnünk, ezzel pedig szintén a fenntarthatóság nevében cselekszünk. A megfelelő szigetelés sokat segíthet abban, hogy a falak megőrizzék a bent lévő hőmérsékletet, emellett a jól működő nyílászárók is hozzájárulnak ehhez.
Nyáron az éjjelre nyitva hagyott ablakokkal remekül lehűthejtük a szobákat, hajnalban pedig zárjunk be mindent és húzzuk le az összes redőnyt. Ez utóbbival megakadályozzuk, hogy a napsugarak felmelegítsék a lakást: apró praktikák, de valóban a fenntarthatóságot támogatjuk velük.
Ma már a régi dolgok használata nem csak környezettudatosságot jelent. Szerencsére elmondható, hogy a divatot követjük, ha a régi bútorok után nyúlunk, és azokat saját kezünkkel újítjuk fel. Számos lakberendezési mód alapoz már ezekre a motívumokra: a vintage-életérzésre vagy épp a loft stílus keretében a régi fa-, illetve vaselemek újrafelhasználására a berendezési tárgyakat, lámpákat, polcrendszereket tekintve.
Az interneten rengeteg ötletet találhatunk azzal kapcsolatban, miképpen varázsoljuk stílusossá a nagyszüleink bútorait, a bolhapiacokon talált kincseket. Ez amellett, hogy fenntartható hozzáállást jelent, még valódi kaland is. Annál pedig nincs is jobb érzés, amikor a hétvégi házunkba belépve a saját munkánk eredményeként dőlhetünk hátra az otthonosságot és stílusosságot sugárzó falak között.
A fentiek mellett persze még apróbb lépésekkel is hozzájárulhatunk a környezettudatossághoz. Például, ha a nyaralónkban is a szelektív hulladékgyűjtést részesítjük előnyben és különválogatjuk a fém, a papír, valamint a műanyaghulladékot. A nyaraló udvarán érdemes komposztálót kialakítani, így a háztartási hulladék mennyiségét is csökkenthetjük.
Emellett vigyük el a nyaralónkba az otthon már nem használt, praktikus dolgokat: a régi kulacsokat, amelyeket megtöltve a parton nem kell innivalót vennünk, vagy a tányérokat, poharakat, takarókat, otthon már nem használt ágyneműket. Tudatosítsuk magunkban, hogy nem szükséges mindenből a legújabbat beszereznünk!
A nyaralás öröme nem azért lesz teljesebb, mert új dolgok vesznek körbe minket: sokkal inkább a helyszíntől, a társaságtól, valamint magától a ténytől, hogy miközben jól érezzük magunkat, még gondoltunk a környezetünk épségére is.