Imádunk akciós áron vásárolni, hiszen ki nem szeretné olcsóbban megvenni azt, amire szüksége van. A téli gumi azért nem az a gyakran vásárolt és gyorsan pótlásra szoruló dolog, viszont cserébe jó drága. Ezek a feltételek pedig különösen értékessé teszik a téli gumi akciós ajánlatokat.
Persze egy kiadós baleset, nagyobb kár az autóban azokat is józanságra intheti, akik nem az időjárási viszonyokat, hanem az akciókat figyelik. Érdemes a gumicserét mielőbb elvégezni, ne várjuk meg vele a komolyabb lehűlést, a csúszós utakat!
A téligumi akció gyakran már októberben beindul, de ekkor még sokan nem szeretnének ezzel foglalkozni. Aztán eljön a gumicsere halaszthatatlan pillanata – de a szerelőnél sorok állnak, heteket kell várni. Szóval ismét beigazolódik a régi mondás, hogy az jár jól és cserekszik helyesen, aki nem halogat, hanem még időben lép.
Ez persze nem jelenti azt, hogy túl korán cseréljünk abroncsot, hiszen a téli gumi sem ideális meleg, száraz őszi napokon. De maradjunk az akciók jelentőségénél. Ha már eldöntöttük, hogy nincs tovább, idén új gumikat vásárolunk, akkor érdemes jól körülnézni. A téligumi vásárlásánál sok apróságra érdemes odafigyelni:
Sokan lassan már félnek az online vásárlástól, a csalóktól, hiszen annyi veszély jelent meg az utóbbi időben a bankkártyás online vásárlásoknál. A veszély valós, mindenképpen foglalkozni kell vele és ki kell alakítani azt a saját vásárlási „stílust”, amellyel a biztonságunk megteremthető.
Most csak pár tipp: használjunk külön kártyát az online vásárlásoknál, legyen virtuális, egyszer használatos bankkártyánk, kezeljük a limit beállításokat, jól nézzük meg, hogy hol, milyen feltételek mellett fizetünk, gyakran változtassuk a jelszót, éljünk a kétpontos azonosítás lehetőségével, stb.
Érdemes az akciókat komlexen kezelni, nem csak a gumi ára számít, hanem fontos kérdés a minősége, gyártója, sót a forgalmazó körmére is érdemes ránézni. Fontos megismerni még a vásárlási döntés meghozatala előtt a kiszállítás vagy átvétel körülményeit, az ehhez kapcsolódó árakat is. Vonzó lehet, hogy a vásárláskor a beszerelést is felajánlják például, de nézzünk utána, hogy ez mennyibe fog kerülni és hol lesz rá lehetőségünk.
Aztán sokan reflexből veszik le a boltban a terméket, ha oda van írva, hogy akció. Azt nem gondolják végig, hogy 1-5 százalékos árkedvezmény azért nem olyan nagy durranás vagy hogy előtte jól felemelték a termék árát. És sok más trükk kapcsolódik az akciókhoz, ma már egy jól megszokott végkiárusítás sem biztos, hogy azt jelenti, amit kiírtak.
A téli gumi pedig nagyon nem olyan, mint amikor levesszük a polcról a telejt vagy a megszokott joghurtunkat. Itt több éves felhasználásra kell gondolnunk és a tartósabb eszközök, berendezések és tárgyak vásárlásakor érdemes kicsit többet törődni a minőséggel. Nem szabad automatikusan a legolcsóbbat választani, sőt a megszokott ár-érték vizsgálat sem mindig célravezető, hiszen akár az életünkről is szó lehet. Szóval vegyünk jó nevű gyártótól jó minőségű téligumi abroncsot, mert biztosan megéri kicsit többet költeni a minőségre.
A nyári és a téli gumi esetében a mintázat mélysége és formája, de ami különösen fontos a gumi anyaga is eltérő. Mindenki hallhatott a 7 fokos szabályról: ez a hőmérséklet alatt a nyári gumi rideggé, merevvé válik, így a tapadási tulajdonsága drasztikusan leromlik. A 7°C fokos szabály persze nem azt jelenti, hogy ha a kinti hőmérő higanyszála ez alá megy, akkor irány azonnal a gumiszervíz. Nem az ijesztgetés a cél, ezért pontosítsunk: amikor a hőmérséklet tartósan ez alá csökken, akkor már nem várhatunk a gumik átszerelésével.
De nem csak a gumi anyaga határozza meg, hogy mikor kell a gumikat lecserélni, legalább ilyen fontos az abroncsok minőségére is odafigyelni. A kopott, nem megfelelő mélységű abroncs a hirtelen leeső sok vizet, havat vagy latyakot nem képes elvezetni, kiszorítani, ezért a gumi tapadása nem lesz megfelelő és az autó megcsúszik.
Sokan folyamatosan autóban ülnek, naponta nagyobb távolságokat is megtesznek. Esetükben nem is lehet kérdés a megfelelő téligumi beszerzése és időben történő felrakása. A gond azokkal van, akik csak alkalmanként használják az autójukat. Azt gondolják, hogy a mai telek már nem olyan hidegek, akár meg is úszhatják a gumicserét. Aztán az élet úgy hozza, hogy a legrosszabb útviszonyok mellett kell mégis váratlanul autóba ülni. Biztosan helyesen felmérték ennek a kockázatát?
Nem is gondoljuk végig, hogy milyen hatalmas ilyenkor a baleseti kockázat. Arra is gondolnunk kellene, hogy ilyenkor nem is csak a saját testi épségünket veszélyeztetünk.
Mit spórolunk azzal, ha nem veszünk téli gumit? A két szett gumiabroncs kétszer annyi ideig tart, ha a nem használt gumikat megfelelően tároljuk. Igazán a gumicsere költségét spórolhatnánk meg, ez azonban a vállalt kockázathoz képest nem jelentős.