Tévhit, hogy a nyári hőségben elkerül bennünket a meghűlés?

Tévhit, hogy a nyári hőségben elkerül bennünket a meghűlés?

A nyár a hosszú, forró napokról, a szabadságról, a strandolásról és a pihenésről szól. Ilyenkor több időnk van lazítani, feltöltődni és szerencsére a kisebb betegségek, például a nátha is ritkábban ér utol minket. Sokan talán éppen ezért gondolják azt, hogy a megfázás – az elnevezéshez méltó módon – csakis a hideg időszakban lehetséges, ez azonban tévedés. Lássuk, miért igaz ez, és hogyan védekezhetünk a betegséggel szemben – akár nyáron.

Mi az a meghűlés?

A meghűlés, megfázás vagy nátha egy, a felső légutakat érintő vírusos fertőzés, melynek során a kórokozók a nyálkahártyában telepszenek meg, és itt okoznak jellegzetes, mindenki által ismert tüneteket. A betegség általában kellemetlen torokkaparással, torokfájással kezdődik, amit rekedtség, vizes orrfolyás, tüsszögés, izomfájdalom, gyengeség, levertség, ritkábban pedig köhögés vagy láz kísér. A megfázás tünetei jellemzően 7-14 nap alatt elmúlnak, ez alatt azonban másokat is megfertőzhetünk. 

A betegség vírusos eredetű, így kijelenthetjük, hogy csak a nevében kötődik közvetlenül a hideghez. 

De akkor miért fázunk meg gyakrabban télen?

Biztosan mindenki észrevette már, hogy a hideg hónapok beköszöntével egyre többen lesznek betegek, nyáron viszont igen ritka a megfázás. Ennek több oka van, melyeknek az időjáráshoz is köze van, így a tévhit elterjedése valamennyire azért érthető. 

Télen több időt töltünk a zárt szobában, kevesebbet szellőztetünk, így a bennünk bújkáló vírusokat könnyebben átadhatjuk másoknak. A hideg levegő ráadásul szárazabb, mint a meleg, így a nyálkahártyánk is könnyebben kiszárad. Ennek köszönhetően szervezetünk első védelmi vonala sérül, a vírusokkal szembeni védekezőképességünk pedig csökken, míg a kórokozókat a hideg egyáltalán nem akadályozza a terjedésben. Fontos az is, hogy míg a meleg, páradús környezetben a vírusok könnyebben elpusztulnak, a száraz idő ilyen hatással nem jár, így több lehetőségük van arra, hogy megfertőzzenek minket.

Nem elhanyagolható körülmény az sem, hogy télen kevesebb napfényhez jutunk, és – mivel az idénygyümölcsök és zöldségek ideje lejár – sokszor kevésbé egészségesen étkezünk, így a vitaminkészleteink kimerülhetnek, ami az immunrendszer gyengülésével együtt járhat. 

A nyári megfázás okai

Most, hogy megismertük a meghűlés lehetséges okait, könnyen megérthetjük azt is, hogy nyáron miért betegszünk meg ritkábban. A vírusok azonban a melegebb hónapokban is köztünk élnek, így ekkor sem vagyunk teljesen biztonságban. 

Az egyik legnagyobb veszélyt a gyakran életmentő klímaberendezések okozzák, hiszen a légkondicionálás hatására a helyiség levegője nemcsak hűvösebbé, hanem szárazabbá is válhat, azt pedig már tudjuk, hogy ebben a helyzetben az orrnyálkahártya kiszárad, védtelenebbé és sérülékenyebbé válik. Egy nem megfelelően tisztított berendezés ráadásul vírusokat és baktériumokat is a levegőbe juttathat, így érdemes minden évben ellenőriztetni azokat. 

Nyáron szívünk szerint mindent hidegen fogyasztatánk, ami természetesen érthető, azonban jó, ha erre odafigyelünk: a jeges italok, fagylaltok lehűtik a nyálkahártyát, csökkentve annak vérellátását, ami miatt az általa nyújtott védelem csökkenhet. Kicsit hasonló a helyzet a vizes fürdőruhákkal, ezek ugyanis jóval hidegebbek, mint a testünk, így az általuk lehűtött területen gyengülhet a keringés, ami a védekezés hatékonyságára kedvezőtlen hatással van. 

Nem elhanyagolható az sem, hogy nyáron gyakran idegen helyre utazunk, ahol olyan vírusokkal és baktériumokkal találkozhatunk, melyeket immunrendszerünk még nem ismer, így sokkal könnyebben betegszünk meg tőlük. 

Mit tehetünk a nyári meghűlés ellen?

Ha a célunk a betegség elkerülése, akkor a nyári megfázás okainak ismeretében már tudjuk, hogyan védekezhetünk. Természetesen nem mondjuk azt, hogy a hőségben ne használjuk a klímaberendezéseket, de ezek rendszeres tisztítására és karbantartására figyeljünk oda, a hőmérsékletet pedig ne állítsuk túl alacsonyra. Nyugodtan hűtsük le az italokat, de ne igyunk mindent jéghidegen, a vizes fürdőruhát pedig azonnal cseréljük szárazra.

Ezenkívül természetesen a legfontosabb az immunrendszerünk erősítése: együnk sok zöldséget és gyümölcsöt, emellett pedig nézzünk körül az elérhető multivitamin fajták között, hiszen minden egyes vitamint és ásványi anyagot nem mindig tudunk az étkezéssel pótolni. 

Ha pedig már betegek vagyunk, a legfontosabb a pihenés, hiszen szervezetünknek regenerálódnia kell: aludjunk sokat, igyunk rengeteg folyadékot és kerüljük az alkoholt és a kávét. Ha lehet, a gyógyulásig kapcsoljuk ki a légkondicionálót, és inkább párásítsuk a szobát, emellett pedig szellőztessünk minél többet.

A vírusok ellen az antibiotikumok hatástalanok, így ezeket kerüljük el, számos olyan készítmény – orrcsepp, torokfertőtlenítő, fájdalomcsillapító – létezik azonban, mely a tüneteket elviselhetőbbé teszi. Ha valamivel kiegészítenénk a szokásos meghűlés elleni praktikáinkat – mint például a gyömbér, méz, fokhagyma vagy az echinacea “bevetése” -, akkor nézzünk körül a természetes összetevőket tartalmazó multivitaminok, táplálékkiegészítők között. 

Vigyázzunk magunkra nyáron is

A megfázással elsősorban a hideg évszakokban találkozhatunk, de láthatjuk, hogy nyáron sem élvezünk teljes körű védelmet. Figyeljünk oda a légkondi használatára és a hideg italokra, hiszen biztosan nem szeretnénk betegen feküdni éppen a nyári szabadságunk alatt. A felkészülés korábban kezdődik: egész évben ügyeljünk immunrendszerünk erősítésére. Igyunk elegendő folyadékot, táplálkozzunk egészségesen, pótoljuk a hiányzó vitaminokat és sportoljunk rendszeresen, így biztosak lehetünk abban, hogy a magunk részéről mindent megtettünk a betegségek elkerülése érdekében. 

Kapcsolódó

Egyedi kikapcsolódás Karintiában

Karintia meseszép vidéke, amely Bad Kleinkirchheim falujában található, a szabadidő szerelmeseinek valódi p
Elolvasom

A szívelégtelenség nem válogat

Az életünk tele van lehetőségekkel: utazások, sport, művészetek vagy éppen csak a barátokkal töltött nyugod
Elolvasom

Minden kézre esik, könnyedén!

A konyhai tárolás sokszor nem egyszerű feladat. Nehéz mindennek megtalálni a helyét, úgy, hogy az kézre is
Elolvasom