Tovább gyűrűzik a bundáskenyér-gate – most a szakma is megszólalt a tihanyi számla ügyében

Tovább gyűrűzik a bundáskenyér-gate – most a szakma is megszólalt a tihanyi számla ügyében

Egy tihanyi cukrászdában fizetett 48 ezret egy család a reggelijéért. A számla nagy port kavart a nyilvánosságban, de vajon, hogy vélekedik a szakma az esetről. Ennek járt utána a Világgazdaság cikke.

Több mint négyezer forintba kerül a tihanyi Apátsági Rege Cukrászdában egy töltött bundáskenyér, 2390 forintba egy limonádé, és 3690 a jeges kávé ára – olvasható a vg.hu-n. Egy vélhetően ötfős reggeliző asztaltársaság több mint 48 ezer forintos számlája kapcsán valóságos népharag zúdult a cukrászdára. Okkal vagy ok nélkül? A lap megkérdezte a szakmát. „Ezért az árért a Wörthi-tó partján senki egy szót sem szólna”  –  válaszolta a Világgazdaság érdeklődésére Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke. 

Nem volt átverés

A szakember leszögezte, hogy nem igazán érti a felháborodást, hiszen senkit nem csaptak be, nem történt átverés, az árakat online nem kötelező, de a bejáratnál jól látható helyen és az étlapon is egyértelműen fel kell tüntetni. Ez megtörtént, akik bementek a cukrászdába, és rendeltek, tisztában voltak az árakkal.

A 4290 forintos töltött bundáskenyér, a 4690 forintos vegán toast, a limonádé és az egyéb italok végösszege több mint 48 ezer forint, amiért öt ember megreggelizett, fejenként nem egészen 10 ezer forintért (átlagosan 9600-ért).

Csak a számla kering, de olyan vélemény nem, miszerint az étellel, az itallal vagy a kiszolgálással elégedetlen lett volna a számláját közzétevő vendég. Ez az ipartestületi elnök szerint nagyon fontos szál, hiszen minden más tudható, legfőképp az, hogy a Balaton legszebb panorámája és a különleges világörökségi környezet miatt a vendéglátóhely kiemelten értékes övezetben, kiemelt árakkal dolgozik.

Akár tulajdonosként, akár bérlőként működtet itt valaki vállalkozást, az ingatlan vételára vagy bérleti díja jelentősen meghaladja az átlagot, ami mindenre hatással van.

Ez a költség beárazódik a végösszegbe, akárcsak a rendkívüli mértékben megugrott vendéglátós bérigények. 

A Balatonon a nyár a főszezon, az ott működő vállalkozások bevételének döntő hányadát ez az időszak adja – ezt sem lehet figyelmen kívül hagyni.

Az Apátsági Rege Cukrászda árai nem alacsonyak, de lényegében érthető okokból –  summázta a szakember.

Osztályba sorolnák az éttermeket?

Az infláció nem áll meg az éttermek ajtajánál, ma már minden alapanyagot nyugat-európai áron szereznek be az éttermek, csakhogy ha nyugat-európai áron is adják az ételeket, azt már nem feltétlenül tolerálják a vendégek – mondta Kovács László, aki nem titkolta, hogy az éttermi áremelkedés miatt csökkent a vendégek száma országszerte.

A vendéglátós ipartestület egyébként néhány éve már szorgalmazta a vendéglátó üzleteknek a szállodákhoz hasonló osztályba sorolását. 

Hajdan, nagyjából a nyolcvanas évekig, voltak luxus-, első osztályú, másod- és harmadosztályú helyek, sőt negyedosztályúig terjedt a besorolás, amelybe minden belefért. Ez a törekvés egyelőre elhalkult, pedig talán segítené a tájékozódást.

Kiemelt helyen kiemelt áron

Persze a Tihanyi Bencés Apátság mellett valószínűleg minden jelzés nélkül egyértelmű, hogy kiemelt árazású vendéglátóhely üzemel a Balaton legdrágább településén, a legjobb adottságú helyen.

Egy felső kategóriás helyeket üzemeltető vendéglátóipari cégvezető a lapnak azt mondta, hogy hisztinek tartja a tihanyi sztorit, ami újabb alkalom volt arra, hogy ismét terítékre kerüljenek a balatoni árak.

Pedig – tette hozzá – számos budapesti hely üzemel, ahol hasonló vagy még magasabb árakat láthatunk az étlapon, mégis teltházasak, sőt hosszú sorok állnak, köszönhetően ott is a nagy számban érkező külföldi turistáknak. Ilyen többek között a Gerbeaud cukrászda vagy a New York Kávéház, és sorolhatnánk az éttermeket is hosszan.

„A tihanyi cukrászda különleges helyen üzemel, és az ilyen páratlan értéket mindenhol a világon beárazzák” – érvelt a szakmabeli cégvezető, aki a történteket hisztinek tartja. A Forma–1-es Magyar Nagydíj idején a Hungaroringen a büféárak is csillagászatiak voltak, pontosan tükrözve az esemény árfolyamát – írja a portál.


Forrás: vg.hu
Fotó: vg.hu

Kapcsolódó

Nem nagyon kapkodtak az ötmilliárdos tihanyi ingatlan után

A szóban forgó üdülő épületei majdnem húsz éve állnak használaton kívül. - - Első körben nem sikerült
Elolvasom

Páratlan égi jelenségek várnak ránk október második felében

Különleges együttállásokat figyelhetünk meg, amennyiben a felhőzet, illetve annak hiánya, ezt lehetővé tesz
Elolvasom

Kiterjedt kerékpártolvaj hálózatot buktattak le a balatonalmádi rendőrök

A nyomozás végül még a határon túlra is kiterjedt - tájékoztatott a police.hu. - - Egy budapesti lakos
Elolvasom