1. Illés Fanni
Paralimpiai, világ- és kétszeres Európa-bajnok paraúszónőnk a Keszthelytől mindössze 8 kilométerre fekvő Rezin született és nevelkedett. Egy születési rendellenesség miatt alsó lábszárak nélkül jött a világra. Sportolói teljesítménye még úgyis emberfeletti lenne, ha ezt nem vennénk figyelembe. Kitartása, életigenlése motiváló példát statuál rengeteg fogyatékkal és anélkül élő számára egyaránt. Tavaly nyáron vált édesanyává.
2. Kiss Balázs
Veszprémi illetőségű, olimpiai bajnok kalapácsvetőnk tehetsége már jóval az 1996-os atlantai olimpiai játékok előtt felcsillant, de ez volt az a legendás megmérettetés, amivel valóban történelmet írt. Szoros küzdelemben, csupán 12 centiméterrel amerikai ellenfele, Lance Deal fölé kerekedve, de végül bajnokként hozhatta haza a magyar atlétika kilencedik olimpiai aranyérmét.
3. Portisch Lajos
Zalaegerszeg önkormányzata 2015-ben avatta díszpolgárává a nemzetközi nagymestert és sakkolimpiai bajnokot, a város Nemzet Sportolója címmel kitüntetett szülöttjét, Portisch Lajost. A sakkozó nemzetközi mesteri címét 1958-ban, egy Balatonfüreden rendezett nemzetközi versenyen szerezte meg, de pályája csúcsát a ’70-es és a ’80-as években érte el, amikor a világ tíz legjobb játékosa között tartották számon.
4. Csik Ferenc
Az alapvetően kaposvári születésű Csik Ferenc 11 évesen, 1924-ben költözött Keszthelyre édesanyjával, aki dohányboltot üzemeltetett a városban. Az érettségi után ugyan továbbállt a településről, de az úszás szeretete bizonyára a balatoni évei során találhatott rá, ami egészen az 1936-os berlini olimpia aranyérméig repítette 100 méteres gyorsúszásban. Győzelmét egyszerűen ennyivel konstatálta: „A világ legboldogabb embere vagyok”.
5. Pataki Viktória
A magyar női ökölvívás egyik valóságos pionírja, Pataki Viktória Veszprémben született, de jelenleg Balatonfüreden él. Rövid, de aktív, 4 éven át felívelő ökölvívói pályafutása során, 1997 és 2001 között 25 mérkőzésből, 22-t nyert meg, ebből 12-t KO-val. Az első, 1996-ban megrendezett, magyar Női Ökölvívó Bajnokság aranyérmese. Mellesleg taekwondo mester.
+1. Fekete László
Valószínűleg Fekete László a Balatontól 18 kilométerre fekvő Ősi egyik, ha nem a leghíresebb embere. Először 1985-ben állított fel világrekordot malomkőhajításban. Az 1988 illetve 1997 között a Magyarország legerősebb embere címet birtokló erősportoló kiemelkedő fizikuma mellett a televíziós szereplésein tanúsított közvetlen és barátságos habitusával lopta be magát a nézők szívébe. Egy ideig a Kőbányai reklámarca is volt. Pályafutását orvosa és barátai tanácsára fejezte be 62 évesen.