A kiállított kőszobrokig takaros, kis tanösvény vezet, amelynek során a környék élővilágával és a helyi bányászat történetével ismerkedhet a látogató. A 34 hektáron elnyúló területet 2018-ban nyilvánították védetté. A hegy számos ritka növény- és madárfaj otthonául szolgál, de az emberi kéz hatása is tagadhatatlan, ahogy a bányakrátert szemügyre vesszük.
Szakonyi Sándor szobrászművész alkotása, nyitja meg az utat a szoborcsoport felé, amelyet a halápi bányászok tiszteletére emeltek. A fából faragott Szent Borbála a bányászok védőszentjét ábrázolja. 1938-ban a kitermelés során egy őskori település nyomaira, valamint bronz- és vaskori leletekre is bukkantak a hegy tetején.
A formabontó kőszobrokat bazaltból munkálták meg Rhea Marmentini és Balanyi Zoltán szobrászművészek. Lélegzetelállítóan illeszkednek a környezetükbe és csodásan ellensúlyozzák a bányászati tevékenység mesterséges lenyomatát. Az igencsak különleges installációk mellett pedig a hegy legnagyobb értéke egyértelműen a kilátás. A magaslatról ugyanis a Káli-medence összes tanúhegye látható a keskenyen elhúzódó Balatonnal egyetemben.
Fotók: Remzső Anna / utazomajom.hu