Nem mindig emlékszünk, hogy baja volt
Előfordul, hogy a szezon végén a kerékpár már kissé megviselt, de nem foglalkozunk vele, mert úgyis mindjárt el kell rakni, majd tavasszal. Csakhogy a többhónapos kihagyás után sokszor már nem igazán emlékszünk, hogy volt egyáltalán valami baja a biciklinek, és ha igen, akkor mi volt az. Ezt pedig persze az első útnál fogod észrevenni. Ha szerencséd van, semmi komoly, ha nincs, akkor az eltelt idő ronthatott a helyzeten, és menet közben lehet problémád – például eldurranhat egy cserére szoruló gumi.
De az se nagy öröm, ha akkor szedjük elő a biciklit a tárolóból, mikor indulnánk, és ilyenkor szembesülünk vele, hogy lapos a kerék, kopott a fék stb. Érdemes tehát az éles bevetés előtt ellenőrizni az állapotát. Vagy ha magunkban nem bízunk, egy hozzáértővel megnézetni. Ugyanez igaz a használtan vásárolt biciklik esetében: mielőtt bárhova indulsz vele, nem árt alaposan átvizsgálni. Ha épp biciklit keresnél, használt és új kerékpárokat találhatsz akár online is.
Mire kell figyelni, mikor újra előszedjük a kerékpárt?
Ne hagyd ki a tesztkört!
A fent felsoroltak az óvintézkedések, ennek ellenére persze még lehetnek hibák: a váltó kattogása, nem megfelelően vált stb. Ezek akkor derülnek ki, amikor használni kezdet a bicajt, de lehetőleg ne rögtön a forgalomban tedd!
Keress egy félreeső, forgalomtól mentes helyet, és ott próbálgasd. Menj gyorsan, lassan, váltogass, fékezz hirtelen, tehát próbáld ki a lehető legtöbb funkciót, hogy kiderüljön, ha valami nem stimmel. Akkor menj csak ki vele a forgalomba, ha minden oké. Amennyiben hibát tapasztalsz, irány a szerelő!
Mire lehet még szükséged?
Túrákhoz
Ha a mindennapi munkába járás mellett egy kicsit komolyabbra fűznéd a kerékpárral való kapcsolatodat, érdemes lehet beruházni néhány extra kiegészítőbe. Amennyiben túrázás van tervben, jól jöhet a gyárinál kényelmesebb markolat, mert hosszú órákon át szorongatod majd a kormányt. Ugyanilyen fontos a kényelmes ülés, valamint a sárvédők is kicsit nagyobb szerepet kapnak. Jól jöhet egy olyan kulacstartó, amibe a másfél literes palack is elfér, a gumifoltozó defekt esetén, és egy kormányra rögzíthető plusz táska sem árthat.
Felszerelés neked
Legyen alap a bukósisak! Bár főleg a mindennapi bringások hagyják ki, a sisak tényleg életet menthet – ilyen apróságon ne múljon a testi épséged! Ha sötétben is rendszeresen bringázol, a láthatósági mellényt se felejtsd el. Igaz, a kerékpáron vannak „macskaszemek” és lámpa, de minél jobban látszol, annál nagyobb biztonságban van. Amennyiben pedig sportként tekintesz a bicajra, a megfelelő kerékpáros ruházat sem árt!
Vágj neki felkészülten a szezonnak!