Erre a legjobb megoldás, ha egy kifejezetten karomvágásra tervezett ollóval lecsípünk egy kis részt, ezáltal elkerülhetjük a túlnőtt karmokból adódó sérüléseket.
Milyen az ideális karomvágó olló?
Gondos gazdiként a karmok ápolásához egy speciális kialakítású ollót célszerű beszerezni, melyet a Grandopet.hu kisállatápolási kellékei között elérhetünk. Kifejezetten kisebb termetű kedvencek karomvágásához ajánlott, például nyuszik, macskák, kiskutyák, madarak, rágcsálók.
Az ideális karomvágó biztonságos vágást tesz lehetővé, csúszásmentes markolata biztosítja a könnyű és kellően stabil használatot. Pengéje időtálló rozsdamentes acél, mely rendkívül ellenálló a korrozív folyamatokkal szemben.
A kisállatok java nem szereti a karomvágás rituáléját, azonban egy praktikus kiegészítővel jelentősen megkönnyíthetjük ezt az időszakos feladatot. Érdemes otthon tartani egy ilyen karomvágó ollót, ezáltal bármikor elvégezhetjük a vágást. A túlnőtt karmok veszélyes sérüléseket okozhatnak, berepedhetnek, felsértheti az állatka bőrét, ugyanakkor ki is fordulhat. Ezek a sebek pedig amellett, hogy fájdalmasak, el is fertőződhetnek, a környező terület is begyulladhat.
Hasznos tippek karomvágáshoz
A legfontosabb teendő a szükséges eszközök, kiegészítők beszerzése, hogy máskor is rendelkezésünkre állhassanak. Ezek pedig egy karomvágó olló és vérzéscsillapító por, mely biztonságérzetet nyújt és segít, ha gond van.
Legyünk óvatosak, és lehetőleg olyan területen végezzük el a vágást, amely biztonságos és kellően zárt, így kedvencünk nem talál könnyen menekülési utat.
Törpenyuszinál ideális megoldás lehet például, ha törölközőt tekerünk a teste köré, majd ölbe vesszük. Vigyázzunk arra, hogy ne túl szorosan, de annyira stabil legyen, hogy ne kapálózhasson. Kizárólag mozdulatlan, stabil rögzítés mellett lehet sérülésmentesen karmokat vágni. A törölközős módszer helyett elvégezhetjük a vágást egy szállítóboxba helyezve vagy ahhoz hasonló dobozkába, melynek levehető a felső része.
Amennyiben megoldható, érdemes bevonni plusz egy főt, aki segít finoman lefogni az állatkát. A legfontosabb a biztonsága, ezért a számára legoptimálisabb módszert alkalmazzuk. Nem érdemes a szőnyegen, padlón nekilátni, onnan ugyanis egyszerűen elszaladhat.
Hogyan kell karmot vágni?
Nagyon óvatosan járjunk el, amennyiben nem megy egyedül, esetleg rossz érzésünk van vele kapcsolatban, bízzuk inkább állatorvosra vagy állatkozmetikusra.
Elegendő csak kisebb részt eltávolítani, az apró lenőtt szakaszt, ahol még nem érjük el a karomban futó eret. Véletlen belevágás esetén használjunk vérzéscsillapító port, melyet egy nedves vattakoronggal a sérült területre nyomhatunk, nagyjából 5 másodpercre.