Először Predium Lean néven említi dokumentum a falut 1082-ben. A 15. század közepétől viszont már, mint Nemesleányfalu szerepel a fennmaradt iratokban. A környék középkori falvaira oly jellemző módon a török időkben elnéptelenedett, ám tragikusabb sorsú társaival ellentétben, egy szerencsés körülménynek köszönhetően újratelepült.
A vázsonyi vár katonái ugyanis – evangélikus kisnemesként – függetlenedni akartak a vázsonyi földesúrtól, így a település közvetlen vonzáskörzetétől távolabb újjászervezték az elhagyatott Leányfalut, hogy családjaikkal itt telepedjenek le. Az 1950-es években Nagyvázsonyhoz csatolták. Árpád-kori templomának romjai a temetőben találhatók.
Az apró, román stílusú templom valamikor a 11. vagy a 12. században épülhetett. Kevés konkrétum ismert az eredetét illetően, mivel részletes feltárása még mindig várat magára. Az egyhajós és egyenes szentélyzáródású épületet Szent Jakab tiszteletére adták át, aki ezzel egyben Leányfalu védőszentjévé is vált. A templom minden bizonnyal a török támadások következtében pusztult el a 16. században. A növényzettel benőtt omladékok mellett homlokzati fala még ma is egyben áll.
Fotók: termeszetjaro.hu