Street art egy zánkai kőkerítésen, kortárs festmény egy házfalon, színek és dallamok párban, DJ Q-cee szettje egy ház udvarán, az underground pop legizgalmasabb hazai előadói és a helyi gyerekkórus koncertje egy felújított pajtában, a helyi értékek és a progresszív művészet összefonódása…A KULTHÁLÓ VEB 2023 keretében idén nyáron a zánkai Kisbirtok Kultbázis volt a központja a Színes falu, színes ház elnevezésű összművészeti projektnek, ami bőven túlnyúlt a házfalakon. A nemzetközileg is elismert street art alkotók festményei azonban a művészeti projekt idei szakaszának vége után is velünk maradnak. Így most bárki megnézheti, hogyan fest a Káli istennő egy zánkai tűzfalon, hogyan alakul kortárs festménnyé a Lídia Borház tulajdonosának bajusza, hogy kerül egy róka az egykori malomhoz tartozó épület falára, milyen, amikor az arra járó gyerekek is beszállnak a festésbe a strand melletti kép alkotásakor, hogyan kacskaringóznak a kékfestő motívumok egy magánház homlokzatán, és hogyan borítják be színes fügék a Fügekert kőkerítését.
Útvonal:
• Jakócs Dorottya alkotása – Kisbirtok Kultbázis – Rákóczi út 15.
• Németh Zoltán MNU alkotása – Barkácsbolttal szemben – Rákóczi út
• FatHeat alkotása – Balaton car előtti épület – Rákóczi út 96.
• Gyulai Attila alkotása – zánkai strand
• Void alkotása – Lídia borház – Rákóczi út 112.
• Mentha alkotása – Fügekert – Fő utca 30.
„Zánka a Káli-medence kapuja, az Északi part origója: rengeteg lehetőség rejlik benne. Büszke vagyok rá, hogy idén KULTHÁLÓ helyszín lettünk és belevághatunk egy olyan projektbe, amiben a művészetek, a kultúra, a helyi értékek összefonódnak! Mivel nekem nagyon fontos a vizualitás, a művészek kiválasztását különösen komolyan vettem, Németh Zoli MNU volt ebben a segítségemre. Olyan tehetségeket választottunk, akik különböző stílusokban alkotnak, és valamilyen módon kötődnek a Balatonhoz. A Kisbirtokra Jakócs Dorka műve került, ami egy régi álmom beteljesülése: a Káli istennő képe igazi női energiákkal átitatott, szinte magnetikus alkotás, ami mindenkit magával ragad, aki egyszer látta. Azt el kell mondani, hogy a Káli-medencének, és az indiai istennőnek nincs valós kapcsolata, Káli misztikus története azonban nagyban kapcsolható a Kisbirtokhoz. Káli, Siva felesége, az átalakulás, vagyis a halál és az újjászületés istennője. A hinduizmus szerint csak pusztulás, megsemmisülés árán jöhet létre valami új a világban. Ez az a gondolatiság, ami inspirált és megtetszett, ugyanis ez történt a Kisbirtok Kultbázissal is: az egykor virágzó gazdaság darabjaira hullott, szétszedték, a pusztulás szélén állt minden, amikor rátaláltam. Azzal, hogy felújítottuk, programokkal, esküvőkkel, zenével, színekkel töltjük fel, új életre keltjük! Ez a történet adta a kép alapját, mint inspiráció, de nem irányított alkotásról van szó, az újraértelmezett verzió már a sok beszélgetésnek és művész saját megélésének az eredménye” – mondja Szabó Andrea, a Kisbirtok Kultbázis megálmodója, a Színes falu, színes ház projektvezetője.
„A zánkai projekt nagyban kapcsolódik a Kultháló szemléletéhez: alapvető törekvésünk, hogy a művészeteket a települések hétköznapjainak részévé tegyük. A street art alapvetően tudja megváltoztatni – kicsit elvont kifejezéssel élve – a láthatóság, élvezhetőség kontextusait, új életet és értelmet ad a felületeknek. Olyan művészek álltak a projekt mellé, mint Void, Gyulai Attila, Jakócs Dorottya, FatHeat, MNU, Mentha. Egy olyan képi világot, tematikát hoznak a településre, amit itt eddig nem tapasztalhattak” – mondja Nagy Krisztián, a KULTHÁLÓ projektvezetője.
„Szerintem nagyon izgalmas nekiindulni és bejárni ezt a hat alkotást: közben gondoljatok arra, hogy minden kép a művész, és a háztulajdonos találkozásából jött létre, tele van számos történettel, többlet jelentéssel. A kortárs művek a falu mindennapi életének részei lettek, és bár talán elsőre furcsa volt a jelenlétük, azt gondolom, hozzájárulnak ahhoz, hogy Zánka egy még színesebb turisztikai desztináció legyen!” – mondja Budavári Dóra, kommunikációs vezető.