Használjunk tömlőkocsit vagy dobot!
A locsolótömlő nagyszerű eszköz az öntözéshez, hiszen még a kert legtávolabbi pontjára is könnyedén eljuttathatjuk vele a vizet, ehhez pedig nem kell nagy, nehéz locsolókannákat cipelni. Ehhez viszont az kell, hogy a locsolótömlő megfelelő hosszúságú legyen; ami viszont okozhat egy kis galibát.
Hiszen a tömlőt használaton kívül is kell valahol tárolni, ugyanis nem túl esztétikus, ha csak ott “tekereg” az udvarban, ráadásul könnyen megsérülhet, ha sokszor rálépünk vagy autóval áthajtunk rajta. Ezt megelőzendően állandóan össze kell tekerni, majd használatkor kihúzni, ha pedig nincs szerencsénk, akkor alaposan összegabalyodik, netán elakad valamiben locsolás közben.
Szerencsére ezt nagyszerűen ki lehet küszöbölni egy tömlőkocsi használatával! Így a tömlő alapállapotban egy dobra vagy feltekerve, amit ki lehet húzni öntözés közben, ha pedig végeztünk, az eszköz magától visszacsévéli a tömlőt a kocsi belsejébe. Egyes típusok kerekekel is rendelkeznek, ami még inkább megkönnyíti a használatot, hiszen öntözéskor húzhatjuk magunk után a talajon. A tömlőkocsikat beszerezhetjük a Fiskars&Gerber termékek webáruházából is.
Építsünk ki egy automata öntözőrendszert!
Legyünk bármilyen lelkiismeretes kertészek, biztosan akadnak olyan napjaink, amikor semmi időnk vagy kedvünk sincs foglalkozni a kerttel. Az öntözést azonban ilyenkor sem lehet elhanyagolni, pláne, ha szárazság van. A dolgot csak nehezíti, hogy nem minden napszak alkalmas a locsolásra, erre az esti és a hajnali órák a legideálisabbak.
Ha ezekben az időpontokban azonban szívesebben foglalatoskodnánk inkább valami mással, akkor a legjobb, amit tehetünk az az, hogy összeállítunk egy öntözőrendszert, és kötünk rá egy időkapcsolót! Így ugyanis be tudjuk programozni, hogy a rendszer milyen időközönként, milyen hosszan locsoljon anélkül, hogy beavatkoznánk a működésébe.
Ez pedig nem csak a mindennapokat könnyíti meg, hanem akkor is nagyon hasznos, ha több napra elutazunk, hiszen senkit sem kell megkérni arra, hogy locsolja a kertet a távollétünkben.
Fúrassunk saját kutat!
Hálózati vízről öntözni egy nagyobb kertet eléggé költséges tud lenni, főleg egy hosszabb aszályos időszak alatt. Igaz, hogy egy kút kifúratása sem pár forintos beruházás, de ha egyszer megvan, akkor már csak a szivattyú által használt áramért kell fizetni, a víz pedig mondhatni ingyen rendelkezésre áll.
A mélyebb rétegekből felszívott talajvíz ráadásul sokkal tisztább, nincsenek benne olyan fertőtlenítőszerek, mint amivel a vezetékes vizet tisztítják, így a növényeknek is sokkal jobb, ha kútvízzel locsoljuk őket.