A mesék szerepe kisgyermekkorban

A mesék szerepe kisgyermekkorban

A mese egy kitalált történet, amely évezredek óta fontos szerepet játszik az emberiség történelmében. A fantáziadús cselekmények elsősorban a kisgyermekek számára rejtenek hasznos információkat, de egyre nagyobb divat a felnőttek körében is a meseolvasás, mesehallgatás – hiszen ez rengeteg erőt ad.

Cikkünkben végigvesszük, mely okokból kifolyólag érdemes mesét olvasni a gyermekünknek, de egyúttal a felnőtteket is biztatjuk arra, hogy merüljenek el szabadidejükben a mesék varázslatos világába, ha tehetik! Mindehhez a VegyélKönyvet.hu Webáruház számos mesekönyvet kínál!

A mese fejleszti a képzelőerőt

Az első számú érv a csodás történetek mellett az, hogy ezek nagyon jó hatással vannak a kicsik képzelőerejére. Ha maguknak kell elképzelniük a szereplőket, akkor az nagyon fejlesztő hatású lehet.

A bennük kialakult kép ugyanis a lelkükben zajló folyamatokra is utalhat: ki mennyire látja félelmetesnek a boszorkányt, szépnek a tündért? Ha van rá mód, rajzoltassuk is le a szereplőket a gyerkőccel, így látni fogjuk, mi az, ami szorongással tölti el őket.

A szókincs is fejlődik

Nagyon nagy szerepe van a meséknek a szókincs fejlesztésében is. Ezek lesznek a gyerkőc első történetei, itt ismerkedik meg számtalan kifejezéssel, amelyet a későbbiekben majd használni fog.

Amikor a csemeténk arra kér, olvassuk fel neki újra és újra ugyanazt a történetet, azt részben azért teszi, mert lenyűgözi őt a mese, vagy épp ellenkezőleg: valamit még nem dolgozott fel a lelkében az elhangzottakkal kapcsolatban.

Ugyanakkor az ismétlődések közben a szavakat is megjegyzi, és magabiztosabban fogja használni azokat a későbbiekben.

Gyakran előfordul, hogy megkérdezi: melyik szó mit jelent? Nézz utána te magad is, ha nem vagy biztos a dolgodban – így el tudod mesélni a kicsinek, mi az a rokka, ki volt a fullajtár vagy épp a garabonciás.

Erkölcsi célzat

A mesékben mindig győz a jó – ez az egyik definíciója a fogalomnak. Ezért is szeretik annyira ezeket a történeteket a gyerekek, és igen, a felnőtteknek is ez ad gyakran reményt a továbblépéshez.

A mesében mindig a jók és a rosszak csapnak össze – küzdelmük során kiderül, ki milyen tulajdonságokkal rendelkezik, ki az, aki példaképként állhat előttünk, és ki az, akinek a tetteit elítéljük. A gyerekeknek nagy segítséget jelent mindez képi nyelven megfogalmazva: ez lesz ugyanis az első kapaszkodójuk a világ megismerése közben.

Emellett önmagukkal is összehasonlítják a szereplőket, észrevétlenül is felvesznek olyan jó tulajdonságokat, mint amilyeneket a mesehallgatás közben megismertek. Így végső soron az identitásuk kialakításában is szerepet játszanak a mesék.

Milyen mesét válassz?

Minden korban más-más típusú mese lesz a jó, de szerencsére a VegyélKönyvet.hu Webáruháznak igen nagy a kínálata, így tudsz válogatni a kötetek közül. 1-2 éveseknek rövid történetet válassz, ők nagyon kedvelik a verses meséket, mondókákat.

Óvodáskorban a problémamegoldó képesség és a logika fejlesztésére nemcsak a tündérmeséket szokták javasolni, hanem az állat- és csalimeséket is. Mindegyik fejlesztő hatású!

Kapcsolódó

Milyen vitaminokat érdemes szedni?

Az egészséges életmód fenntartása és az összes szükséges tápanyag bevitele nem mindig egyszerű, különösen a
Elolvasom

Vendégház felújítása: konyha és fürdőszoba modernizálása a szezon végeztével

Amikor a szezon végéhez érkezünk, és a vendégházunk kiürül, eljön az ideje, hogy átgondoljuk a szükséges f
Elolvasom

Hogyan teheted kényelmessé nyaralódat késő ősszel és a karácsonyi szezonban?

A balatoni nyaralók nemcsak a nyári vakációk helyszínei lehetnek, hanem késő ősszel és a karácsonyi szezon
Elolvasom