Elsőként el kell döntenünk, a matracunk milyen anyagból készüljön. Többféle megoldás létezik, ezért érdemes megismerni az alapvető tulajdonságaikat.
A mai napig népszerűek a rugós matracok, amelyek között bonellrugós és zsákrugós változatokkal találkozunk. A bonellrugós termékeket inkább negatív tulajdonságokkal lehet jellemezni, formakövetésre gyakorlatilag alkalmatlanok. Emiatt a kereskedelmi kínálatból is egyre inkább kikopnak. Velük ellentétben a zsákrugós ágybetétek jó tulajdonságokkal rendelkeznek; esetükben minden egyes rugó külön „zsákban” helyezkedik el, vagyis a rugószerkezet nincs összefűzve. A zsákrugós matracok komfortfokozatát elsősorban a rugók felett elhelyezett kényelmi megoldások határozzák meg.
Az úgynevezett hideghab matracok esetében is többféle minőségi osztályról beszélhetünk. A „sima” hideghab szellőzése kiváló, illetve nagyszerűen formázható. A magasabb minőségű termékek rendszerint zónákra vannak osztva. De meg kell említeni a közösséges hideghab fejlettebb változatait is, mint a nagy rugalmasságú HR matracok és a nagy sűrűségű HD matracok. A legjobb minőségű hideghab matracok ennek a két technológiának az ötvözésével készülnek.
Meg kell említeni az úgynevezett memóriahab matracokat is. Nehéz megítélni, hiszen sokan imádják, mások túl süppedősnek, túl „folyékonynak” érzik. Sajnos a szellőzésük rendszerint elégtelen, ezért könnyen megizzadhatunk egy ilyen felületen.
Nem mehetünk el szó nélkül a különböző biomatracok mellett sem. Általában a kókusz, a latex és a kókusz-latex matracokat szoktuk ezek közé sorolni. Fontos megemlíteni, hogy a szintetikus latexből készült változat nem biomatrac; ennek a szellőzése kívánnivalót hagy maga után. A kókusz szellőzése kiváló, de ezen felül nem említhető velük kapcsolatban olyan tulajdonság, ami különösképpen indokolná a választásukat.
Természetesen egyéb kérdésekre is választ kell adnunk, ha matracot szeretnénk vásárolni. Lényeges tulajdonság lehet a matrac vastagsága, illetve érdemes legalább 15 cm vastagságú mellett dönteni. Ennél vékonyabb matracok esetében rugalmas ágyrácsra van szükség.
Meg kell felelnünk azt a kérdést is, milyen keménységű matracon szeretnénk aludni. A mai napig él a köztudatban a hiedelem, miszerint a matrac annál egészségesebb, minél keményebb. Ez tévedés, hiszen oldalfekvésben a gerincünk nem kap megfelelő támasztást, a fő nyomáspontok pedig a vállakra és a csípőre terhelődnek. Ez alapján látható, hogy a gerincünk támasz nélkül marad, ami természetesen nem tesz jót neki. A lágy matracokkal is az a gond, hogy nem biztosítanak megfelelő tartást a hátnak. Ki lehet jelenteni, hogy a félkemény matracok jelentik a tudatos választást.