Az országosnál szigorúbb szabályok léptek életbe a balatoni horgászatban

Az országosnál szigorúbb szabályok léptek életbe a balatoni horgászatban

Március 1-jén országszerte életbe lépett a balin, a süllő, a kősüllő és a sügér fajlagos fogási tilalma (a csukáé pedig már február 1-je óta tart). A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.) felhívta a figyelmet, hogy a Balatonnál azonban nemcsak megtartani tilos ezeket a fajokat, hanem rájuk horgászni is – írja a pecaverzum.hu.

„Március 1. – április 30. közötti időben csalihalat, halszeletet, műcsalit, bármely horgászhelyen (parton, stégen, vízi járművön, vízben állva stb.) tartani, azzal horgászni, továbbá süllőt, balint, csukát, kősüllőt és sügért megtartani TILOS!

(A kukoricát vagy egyéb magvakat, pelleteket utánzó gumi/szilikon/hungarocell csalikat e horgászrendi pont esetében nem tekintjük műcsalinak, tehát használatuk békés halak horgászatához engedélyezett.)” – olvasható a Balatoni Horgászrend 31. pontjában.

A 32. pontban olvasható, úgynevezett „áprilisi csónakos tilalom” szövege jelentősen változott. Ahogy az északi parton korábban is létezett egy 50 méteres part menti sáv, ahol kizárólag nappal és kizárólag békés halakra szabadott horgászni, az idei évtől a déli parton is lehetőség lesz erre, ám itt a sekélyebb víz miatt a parttól legfeljebb 300 méterre. A változás gyakorlatilag véglegesíti a koronavírus-járvány kapcsán az elmúlt két áprilisban eszközölt eseti feloldásokat.

A BHNp Zrt. térképrészleteken ábrázolta azon kíméleti területek határait, ahol továbbra is csak partról szabad horgászni. A horgászrend szövege a határokat pontosan jelöli GPS koordinátákkal.

A térképrészleteket itt tekinheti meg.

„Akik ezen területekről indulnak áprilisban horgászni vízi járművükkel, kérjük, hogy a lehetőségekhez képest minél rövidebb úton és idő alatt hajózzanak ki a tiltott zónából, majd azon kívül kezdjék meg horgászatukat” – fordultak a horgászok felé.

A pontytilalom alóli feloldást szokás szerint igényelni fogják az illetékes halgazdálkodási hatóságtól, és amint megérkezik az erről szóló határozat, közzé fogják tenni. Azonban az elmúlt évekhez hasonlóan a tilalom feloldását csak a Balaton főmedrére fogják megkérni, tehát a balatoni befolyókon és a Kis-Balatonon idén is lesz pontytilalom.

Itt fontos megemlíteni még, hogy a 33. pontban leírt úgynevezett „tavaszi csatornás tilalom” jelentősen enyhült. E szerint április 15. és június 15. között már csak a Keleti-bozót-csatornán az M7 autópálya hídtól délre eső (azaz felső) szakaszon lesz általános horgászati tilalom. Az említett híd és a Balaton között, valamint a Nyugati-övcsatorna teljes szakaszán korlátozás nélkül szabad majd horgászni, a ponty és a harcsa fajlagos tilalmi idejét azonban idén is be kell tartani, a tilalmi idők alatt ezekre a fajokra a célzott horgászat is tilos.  (ponty: május 2. – május 31., harcsa: május 2. – június 15.)

Azt is nyomatékosított a BHNp Zrt., hogy a sárga bójákkal körülhatárolt négyszög alakú részek kíméleti területeknek számítanak a Balatonon, ahol tilos horgászni vagy áthajózni.

A süllőfészkeket is hamarosan kihelyezik majd a balatonvilágosi, a tihanyi, a fonyódi és a balatonberényi akadós térségekbe.

Forrás: hirbalaton.hu

Kapcsolódó

Vörös Riviéra címmel jelent meg kötet a Kádár-kor Balatonjáról

Rehák Géza történészt, a könyv szerzőjét a Telex interjúvolta meg a megjelenés kapcsán. - - Az ismert
Elolvasom

Lovas ökoturisztikai élményközpont épül Nagyvázsonyban

Lovas ökoturisztikai élményközpont épül Nagyvázsonyban a kormány és az Európai Unió 299,8 millió forintos
Elolvasom

Bakancslistás helyek a Balaton körül – Angyalos Boldogasszony kápolna, Káptalanfüred

Káptalanfüred gyakorlatilag Balatonalmádi egyik külvárosaként fogható fel. Neve a veszprémi Székeskáptalanr
Elolvasom