A dolomit bányászat az 1960-as években kezdődött meg Hegyesd határában, eleinte kézi erővel. A területen egykor egy apró kacsaúsztató tavacska foglalt helyet, amely a nyirádi bauxitkitermelés és a hozzá szükséges vízkivétel beindításával a falu kútjaival egyetemben apadt ki, ekkor kezdték bányászni a dolomitot itt. A ’90-es évekre már egy 8-10 méter mély, 2 hektáros gödör éktelenkedett itt.
A nyirádi bányák vízkivételének csökkentésével, majd teljes leállításával helyreállt Hegyesd környékének eredeti vízhálózata és az évek alatt visszaszivárgó karsztvíz szép lassan feltöltötte a gödröt is. Az így képződött tavat az önkormányzat 2009-ben bízta a Hegyesdi Horgász Egyesület kezeire, akik időt és energiát nem sajnálva formálták azt ma ismert, meglehetősen dekoratív alakjára.
Meglepő, de a halasítás első fázisát a madarak végezték, melynek hála nagy mennyiségű keszeg honosodott meg a tó vizében, majd ezt ellensúlyozva, már emberi telepítéssel 3000 darab süllő is itt lelt otthonra. Az élet hamar megvetette a lábát, így ma már nádasok és hínárfoltok is tarkítják az egykori kacsaúsztató modern inkarnációját.