A templom históriáját elég erős balladai homály lengi át, annyit tudunk, hogy Árpád-kori és ha minden igaz a 12-13. század környékén épülhetett, de bizonyos források említést tesznek egy 11. századi, egyenes pengéjű kardról is, amit itt találtak. A falut írásos emlék a 13. század végén említi először Thwtheus néven, de később Theutheus, Teutuskal, Thythews alakban is előfordul. A Kál végződés – mint megannyi környékbeli település esetében – feltehetően Kál horkára, a honfoglalás után itt megtelepedett nemzetségalapítóra utal, de valószínű, hogy a Töttös előtag is személynévből eredeztethető.
Töttöskál falvát kezdetben királyi udvarnokok lakták. 1341-ben került a veszprémi püspökség fennhatósága alá. 1531-ben török támadás érte, melynek következtében elnéptelenedett, majd újratelepült, de 1876-ban már ismét a romos jelzővel illetik egy leírásban.
Az egykori egyhajós templom maradványait mára már jócskán megrágta az enyészet és a gyomnövények is benőtték, de talán éppen emiatt nyújtja azt a lélegzetelállító, természetes látványt a pompás Balaton-felvidéki táj ölelésében, ami mentes minden giccstől.