Biciklis balesetek, amelyek a profi sportolókat sem kímélik

Biciklis balesetek, amelyek a profi sportolókat sem kímélik

A kerékpározás szeretete szinte a világ minden táján megtalálható, mert egy olyan mozgásformáról van szó, melyet a kezdőtől a profi szintig lehet művelni életkortól függetlenül, ráadásul számos egészségügyi előnye van. A bringázás egyszerre edzi a teljes testet, javítja a tüdőkapacitást, trenírozza a keringési rendszert, stimulálja az immunrendszert, de még az elménket is komolyan edzésre fogja.

A biciklizés tehát sport, élvezet, kikapcsolódás, családi vagy egyéni program, valamit azonban nem szabad elfelejteni: a megfelelő védőfelszereléseket és kiegészítőket. Akár a közeli hegyekben montizunk, akár a városban kerekezünk A-ból B-be vagy a Balatont tekerjük körbe, nem árt vigyázni a biciklis sérülésekkel és balesetekkel.

Sajnos a statisztikák nem túl kedvezőek sem hazánkban, sem világszerte. Az Európai Unióban évről évre az összes halálos balesetnek átlag 8 %-át szenvedik el kerékpárosok: az EU-ban évente kb. 2000 ember veszti életét kerékpáros balesetben. Magyarországon az átlagnál is rosszabb ez az arány, az elemzések szerint 12%.

De nem szeretnénk senki kedvét szegni a bringázásban, csupán utalni arra, mennyire fontos a biztonság! Magunké és másoké is, hiszen egy balesetben sokszor a védtelenek szenvedik el a nagyobb tragédiát. Ha szerencsések vagyunk, megússzuk egy kartöréssel, ficammal, zúzódással vagy fogvesztésből adódó fogpótlással, ám kerülhetünk ezeknél nagyobb bajba is.

Miből adódnak ezek a balesetek?

A legtöbben azt gondolják, a közlekedési balesetek okozói az “erősebbek” vagyis a gépjárművek, de ez korántsem általános. Tény, hogy a KRESZ be nem tartása, a figyelmetlenség, az előzékenység elfelejtése, az agresszív vezetési stílus sok esetben vezet tragédiához. Azonban a bringások is felelősek, ezért most fussuk át az ilyen helyzeteket, hogy kerékpárosként elkerüld őket!

  • világítás/lámpa nélküli bringázás
  • hirtelen irányváltás és a jelzés elmulszatása
  • nem adjuk meg az elsőbbséget (agresszív bringázás)
  • forgalommal szemben tekerés
  • alkoholos állapotban tekerés
  • autópályán vagy tiltott szakaszokon közlekedés
  • trükközés és kontrollvesztés a bringa felett
  • figyelem hiánya, nem oda koncentrálás
  • a sebesség helytelen megválasztása
  • biciklizés közbeni mobilozás
  • a gyerekek felügyelet nélküli biciklizése (KRESZ ismeret hiánya)
  • védőfelszerelések, sisak hiánya

Bizony a lista nem rövid és nem is teljes! Ezek a leggyakoribb problémák a statisztikák szerint, de említhetnénk a biciklis futárokat, akikből egyre több van és egyre inkább úgy közlekednek mintha nem lenne KRESZ (pláza parkolón keresztül, járdán, túl közel a teherjárművekhez stb.) És ne feledkezzünk meg olyan kimondottan veszélyes körülményekről, mint a sínek, hidak, teli kereszteződések, amik még a gyakorlott tekerők számára is kihívást jelentenek.

A leggyakoribb sérülések a bringások körében

A biciklizés, ahogy az elején írtuk egészséges, kiváló mozgásforma. Senki se hanyagolja, aki szereti, de mindenki figyeljen oda. A sérülések egy jó részét az esések, ütközések következtében szenvedjük el, de léteznek túlterheléses ártalmak is.

A bringázás igénybe veszi a testet és a lelket. Egy edzetlen ember számára nagy (és felelőtlen) kihívás a Balaton nulláról történő körbetekerése, egy országos bringa túra, hegyvidéki kerékpár kirándulás, de akár áttekerni egyik faluból a másikba a nyaralás alkalmával. Ilyen esetekben okozhatunk átmeneti sérüléseket, az izomláztól kezdve a túlerőltetésen, húzódáson át a részleges szakadásokig, de akár krónikussá is válhat a probléma, ha kialakul egy csonthártya gyulladás. Sose vágjunk bele felelőtlenül és felkészületlenül a bringázásba! Hagyjunk időt és készítsük fel a testünket! Ha nincs mód a szabadban tekerni a vállalás előtt, akkor menjünk el 1-2 spinning órára!

A sérülések, balesetek nagy hányada a bringával való esésből adódik. Az eséseknél legtöbbször a váll, a kulcscsont, a térd és a csípő sérül, de gyakori a fej, a csuklók és a bordák károsodása is. Ezek ficamodnak, rándulnak, törnek, repednek és sajnos elszenvedhetünk agyrázkódást, eszméletvesztést is, hogy a bordatörésből adódó tüdősérülésről ne is beszéljünk.

Ha szerencsések vagyunk, megúszhatjuk pár horzsolással és inkább a bringa zománca bánja, de gyakori, hogy inkább a fogunkat hagyjuk ott – szó szerint. A sisak nélküli bringázás következtében sérülhet a fej, az arc és a fogak illetve állkapocs is. Amennyiben vigyázott ránk az őrangyalunk, csak a szépségünk lesz oda, és begyógyul a horzsolás, kapunk egy profi fogpótlást és ismét belevághatunk a kalandba.

Vigyázzunk magunkra, készítsük fel a szervezetet a bringás kihívásokra és sose felejtsük a védőfelszereléseket (gyermekek esetén még fokozottabban) !

Kapcsolódó

A betanított fizikai munka valódi értéket képvisel 

Az egyik legalapvetőbb foglalkoztatási forma a betanított fizikai munka. Ez emberek tízezreinek nyújt lehet
Elolvasom

Te lennél szobafestő?

Sok olyan hétköznapi szakma van, amely ügyességet, kreativitást igényel: ilyen például a szobafestő is. Bár
Elolvasom

Egészségügyi cégnél recepciós munkakörben álláslehetőség Szegeden

Ki ne szeretne egy egészségügyi cégnél dolgozni, mint recepciós? Mindenki biztos megélhetésre vágyik, és eg
Elolvasom