Hogyan győzheted le a fogorvostól való félelmeidet?

Hogyan győzheted le a fogorvostól való félelmeidet?


Félsz a fogorvostól? Ökölbe szorult gyomorral, tetőtől-talpig izzadva indulsz el a fogászati kezelésre? Vagy annyira szorongsz, rettegsz, aggodalmaskodsz, hogy inkább el sem mész? Nos, ez rossz taktika, a romló fogsor ugyanis magától nem fog megjavulni.

Te is félsz a fogorvostól?

Senki sem szeret orvoshoz járni, akkor meg végképp nem, ha valamilyen beavatkozásra is sor kerül a “látogatás” alkalmával. A fogorvosi eljárások vezetik azt a képzeletbeli listát, ami a félelmet keltő dolgokat sorolja fel. 

A Jildent Clinique szakorvosai is gyakran szembesülnek a pácienseik ok nélküli aggályaival. Van, aki még egy szimpla szűrővizsgálatra is remegő kézzel, teljes stresszállapotban érkezik, pedig ettől aztán nem kellene senkinek sem tartania. Elgondolni is szörnyű, hogy milyen lelki folyamatok játszódnak le azokban, akik ilyen állapotban érkeznek meg egy fogtömésre. És akkor még a gyökérkezelésről vagy az implantátum behelyezéséről nem is beszéltünk.

Korábbi kellemetlen tapasztalatok vagy zsigeri félelem? Mit tehetsz ellene?

Végső soron mindegy, mert a végeredmény ugyanaz: a fúró hangja, a fertőtlenítő illata, a hegyes eszközök látványa lehet, hogy benned is pánikot keltenek. Lássuk, mit tehetsz ilyen esetben:

  • Bármennyire is nehéznek tűnik, de fontos a higgadtság és a realitásérzék visszanyerése. Ha meg akarod előzni a nagyobb bajt, akkor rendszeresen el kell menned a fogászati szűrésekre. Ilyenkor hamar fel lehet fedezni a legkisebb elváltozásokat is. Mennyivel könnyebb egy pici lyukat eltüntetni, mint az egész szuvas fogat gyökérkezelni.
  • Nem élhetsz folyamatos fájdalmak közepette, ahogy a fájdalomcsillapítókat sem szedheted kontrollálatlanul. Egy rossz fog hatással van az egész szervezeted állapotára – gócfertőzések kialakulását kockáztatod a várakozással. A gyógyszereknek pedig számos kellemetlen mellékhatása lehet, ráadásul próbára teszi az emésztőrendszered egészségének fenntartását is.
  • A fogászati beavatkozásokat érzéstelenítés mellett végzik, azaz a beavatkozás fájdalommentes. A kezelés utáni enyhébb fájdalmak pedig fokozatosan megszűnnek. 
  • Nem kell attól félned, hogy foghiányos leszel – a foghúzás (ha időben mész) elkerülhető, a nagymértékben károsodott fogállomány is pótolható az inlay vagy onlay betétek alkalmazásával.

Válassz jól fogorvost!

Nagyon sok múlhat a választott fogorvos személyén is. Egy empatikus, kedves, bátorító, nyugalmat árasztó, bizalmat ébresztő szakember segíthet átlendülni a félelmeiden. Az orvos-beteg közötti zavartalan kommunikáció nagyon lényeges. Ha nem tudsz valamit, vagy aggályaid vannak, akkor őt kérdezd meg, és ne az internetes fórumokon tájékozódj! Miért?

Mert minden eset egyedi, így a tiéd is. Ami másnak jó, az neked lehet, hogy nem ajánlott. A hozzászólásokat nem szakemberek írják, mások rossz tapasztalatai nem jelentik azt, hogy mindenki hasonlókat szerzett. 

Győzd le te is a félelmeidet és adj esélyt magadnak arra, hogy még sokáig a saját fogaiddal rendelkezve élvezd a rágás örömét!

Kapcsolódó

Így erősítsük immunrendszerünket!

A hűvösebb idő beköszöntével fontos, hogy odafigyeljünk immunrendszerünk erősítésére is. Szabadidőnkben teg
Elolvasom

Hogyan teszik könnyebbé a kerti munkát a magassági ágvágók?

A kert megfelelő gondozása nemcsak türelmet és időt, de megfelelő eszközöket is igényel. Amikor magasabb fá
Elolvasom

Fontos információk a recepciós állásokról

Ma már sok helyre keresnek recepciósokat, például szállodákba, szabadidőközpontokba és konditermekbe is aká
Elolvasom