A fogak barnás-feketés elszíneződése ugyanis nemcsak esztétikai problémát jelenthet, hanem komoly figyelmeztető jel is lehet az egészségi állapotukkal kapcsolatosan. Az ilyen típusú elszíneződések kialakulásának számos oka lehet, melyek különböző módon kezelhetők.
Ha igazán szép fehér fogakat szeretnénk, érdemes felkeresnünk a MesterDent Fogászati Rendelőt, ahol a fogfehérítés modern eszközökkel történik, és a tapasztalt, sokéves rutinnal rendelkező szakembereknél garantáltan jó kezekben leszünk.
Milyen elszíneződéseket különböztethetünk meg a fogakon?
A fogak elszíneződése két fő csoportba sorolható: külső és belső elszíneződések. A külső elszíneződések a fogfelszínen jelennek meg, és általában eltávolíthatók professzionális fogtisztítással, valamint a kiváltó ok megszüntetésével. A belső elszíneződések ezzel szemben a fog szöveteibe épülnek be, és nem távolíthatók el a fogak felszínéről. Ebben az esetben csak elfedéssel – például tömésekkel, héjakkal vagy koronákkal – kezelhetők.
A külső elszíneződések okai és megoldásai
Gyermekkorban a vastartalmú vitaminkészítmények, főként cseppek, gyakran okoznak a tejfogakon barnás elszíneződéseket. Ez a probléma legtöbbször az adott készítmény elhagyásával és egy rendelői polírozással orvosolható. A klórhexidin tartalmú szájvizek is rövid idő alatt okozhatnak barnás elszíneződést a fogfelszínen és a nyelven. Ezeket a szájvizeket inkább kúraszerűen, például műtét után vagy gyulladásos állapotok kezelésére ajánlják.
Felnőttkorban a kávé, tea, vörösbor, illetve a dohányzás gyakori okozói a fogak barnás-feketés elszíneződésének. Ezek általában a fogak ínyhez közeli részén, valamint a fogközökben jelennek meg. Az eltávolításukhoz professzionális fogkőeltávolítás, polírozás szükséges, de ne feledkezzünk el a megfelelő szájápolási rutin kialakításáról sem, ami a megelőzés szempontjából is döntő fontosságú.
Az őrlőfogak rágófelszínén a barázdákban megjelenő barnás elszíneződés ártalmatlan is lehet, ugyanakkor sok esetben fogszuvasodáshoz vezet, ha nem megfelelően tisztítjuk a fogak ezen felszíneit.
A belső elszíneződések kezelése
A belső elszíneződések sokkal nehezebben kezelhetők, mivel a sötét színanyagok a fog szöveteibe épültek be. Az ilyen elszíneződések okai között szerepelhet:
Ezek már nem távolíthatók el polírozással vagy fogtisztítással. A kezelésük speciális fogfehérítést, illetve esztétikai beavatkozásokat, például töméseket, porcelánhéjakat vagy koronákat igényel.
Éppen ezért érdemes évente legalább egy alkalommal például a MesterDent Fogászati Rendelőt felkeresni, és egy állapotfelmérés keretében felmérni fogaink egészségének helyzetét.