2024. november 16-án ismét megnyitotta kapuit a patinás Szépművészeti Múzeum, hogy otthont adjon a Vince Gálának, az igényes borkedvelők örömünnepének. A rendezvény több szempontból is a magyar borok ünnepe, hiszen a vendégek a legjobb magyar borászok előtt róhatják le tiszteletüket a boraikat kóstolva impozáns környezetben, a művészetek egyik hazai fellegvárában. Emellett az est egyik fénypontjaként idén is kihirdetésre kerültek a 2024 Vince-díjasai.
Kimagasló badacsonyi sikerekkel zárult a gála, hiszen különböző kategóriákban több borászat tétele is díjban részesült: Könnyű fehérbor egyéb szőlőfajtából 1. helyezett lett a Folly Arborétum 2023-as évjáratú Budai Zöld; Könnyű fehér házasítás 2. helyezést ért el a Gilvesy Pincészet Bohém Cuvée 2022; Hordós fehérbor egyéb szőlőfajtából: 1. helyezett a Szászi Pince Badacsonyi Kéknyelű 2023, illetve 2. helyezett a Válibor Kéknyelű 2023 lett; Hordós fehér házasítás 2. helyezést ért el a Villa Tolnay Tenger Cuvée 2023; míg Hordós vörösbor egyéb szőlőfajtából 3. helyet szerzett a 2HA Tabunello 2021.
„Nagy megtiszteltetés és hatalmas eredménynek tartom, hogy a tavalyi három dobogós borunk után idén is ilyen kimagaslóan jól szerepelt a 2023-as évjáratú kéknyelűnk, hiszen a fahordós érlelésű fehér borok kategóriában ezüstérmes Vince-díjas lett. Mind a verseny, mind pedig ennek szisztémája az egyik legértékesebb versennyé teszi hazánkban, maga a Szépművészeti Múzeumban történő Vince Gála pedig az egyik legszínvonalasabb és legelőkelőbb rendezvénye az évnek. Az ilyen fontos és előkelő eredmények visszatükrözik az elmúlt évek kemény és megalapozott céltudatos munkáját, valamint megerősítenek abban a hitben, hogy jó úton haladunk. Minden siker közös, hiszen egy támogató csapat és család nélkül ez nem jöhetne létre. Külön öröm, hogy ezt a sikert Badacsony zászlóshajó fajtájával, a kéknyelűvel értük el. Egyedi és különleges módon mutatja meg a borvidék egyedi terroir jellegét és ízeit. Véleményem szerint a kéknyelű a legelegánsabb és legkifejezőbb bora Badacsonynak, és ez az elegancia a legnagyobb borok közé teszi nemzetközi viszonylatban is. A Váli Birtok számára is különösen fontos a fajta, amit jól mutat, hogy 10 ezer palackszámban három különböző bort is készítünk belőle: egy alapot, ami most Vince-díjas lett, a tavalyi szintén Vince-díjas Ágyús-dűlő kéknyelűt, illetve erről a területről, mely Badacsony legmagasabb pontszámú dűlője, egy különleges, hosszabb héjontartású, amfórában érlelt és palackozott kéknyelűt. Nem titkolt célunk, hogy szeretnénk, ha a pincészetünk neve egyre inkább összeforrna a kéknyelű nevével” – mondta az eredmény kapcsán Váli Péter, a jövőre fennállásának 25. évét ünneplő Váli Birtok tulajdonosa és borásza.
Hazánk egyik legrangosabb boros elismerésén a győzteseket idén is a szakma és a közönség választotta ki. A verseny menete, hogy a Vince-díj alapítói felkérik a magyar borban jártas szakembereket, hogy ajánljanak a 22 előre meghatározott kategóriában 1-1 olyan tételt, ami szerintük jelenleg a legjobb. A 22 kategóriában az összes ajánlott borból ugyanezek a szakemberek szavazással összeállítják minden kategória szűkített listáját, így már csak a 3 legtöbb szavazatot kapott bor szerepel. A verseny utolsó menetében közönségszavazás által kerül ki mind a 22 kategóriában a sorrend, így a legtöbb szavazatot kapó borok nyerik el végül a Vince Díjat.
„Attraktív helyszínével a már több ízben megrendezett Vince Gála egy olyan rendezvény, mely méltó a gála kifejezéshez. A kiválasztott borászatok és boraik komoly neveket képviselnek a hazai borvidékekről, és az előbb említetteknek köszönhetően a megjelenő közönség is értékeli. Nagy előnye a rendezvénynek, hogy mivel a fővárosban kerül megrendezésre a külföldi turisták is szép számmal megjelennek, így gyönyörű környezetben számukra is lehetőség adódik, hogy megismerjék a kiváló magyar borokat. Nagyon örülünk az aranyéremnek, külön jó érzés, hogy ezt a kimagasló sikert a kéknyelűvel értük el, hiszen ez a fajta a borvilágnak egy olyan ritka kincse, amely szerencsére az elmúlt években végre reflektorfénybe került. Hiszem, hogy a sikerünk titka, hogy már 25 éve bioművelést folytatunk, együtt élünk a természettel és nem kizsákmányoljuk, boraink pedig kézi szüretelés által, saját élesztőjükkel spontán erjesztéssel készülnek„– mondta Szászi Endre, a Szászi Birtok tulajdonos-borásza.
Az év egyik legigényesebb borkóstolóján a vendégek immár harmadik alkalommal ünnepelték a legjobb magyar borokat, a hazai csúcsgasztronómiát és a művészetet. A rendezvényt a kiváló borokon kívül továbbá éttermi kiállítók izgalmas fogásai, boros- és pezsgő mesterkurzusok, zártkörű tárlatvezetés, valamint zenei fellépők színesítették.
„Nagy öröm ez számomra, hiszen már több alkalommal is bekerült a nevem egy ilyen rangos eseményre. Főleg annak tükrében, hogy szintén ez a bor lett tavaly is Vince-díjas. Ez egyben felelősséget is jelent számomra. Az, hogy egy kifejezetten fehér boros borvidéken vörösborral értem el ezt a kimagasló eredményt jól szemlélti, hogy van létjogosultsága a vörösbornak is. Külön hozadéka az elismertségen túl, hogy sangiovese fajtából készült ez a bor, az a fajta, amelynek első tőkéi Magyarországon a nevemhez köthetők. Közel 4,5 hektáron gazdálkodom, ebből a sangiovese bő 1 hektárt tesz ki. Hiszem, hogy a siker titka, hogy megpróbálom minden fajtából a lehető maximumot kihozni. Nálam nincs alap és prémium bor, hiszen minden borom a termékpiramis csúcsát képezi, azonos elbírálás és hozzáállás mellett készül minden bor” – tette hozzá Török Csaba, a 2HA Szőlőbirtok és Pincészet tulajdonos-borásza, aki a borvidéken ma még szokatlan módon a hangsúlyt a vörösborokra helyezi.