A tihanyi intézmény által szervezett előadások:
Soha nem éltek az emberek ilyen jómódban a Földön, mint napjainkban. Mégis rengeteg aggasztó jelenség árnyéka vetül erre a jólétre: egy világjárvány, a fajok tömeges kihalása, és persze a klímaváltozás.
Az előadás rávilágít arra, hogy e problémáknak egyik közös vonása a gyökerüknél ott rejtőző könyörtelen exponenciális növekedés, valamint, hogy leküzdésükhöz globális társadalmi csapdákat kéne elkerüljünk. Számos olyan kísérletet mutat be a kutató, melyek segítségével megismerhető az emberi viselkedés az ilyen társas csapdahelyzetekben. Ennek alapján megállapíthatjuk, hogy csak világméretekben teljesen új együttműködés és szemlélet hozhat megoldást a problémáinkra. Ám ezért mi is tehetünk és tennünk is kell.
Az előadás bemutatja, hogy a XXI. században az informatikai eszközök hogyan segítik a természetvédelmet. Nagy adatbázisok, új algoritmusok és egy gyökeresen újszerű szemléletmód segíthet abban, hogy még egy kicsit védjük, ami védhető, megnövelve a természetvédelem hatékonyságát.
Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézetének fiatal kutatói filmben mutatják be, hogy telnek a kísérletes vízi ökológusok, plankton ökológusok és mikrobiális ökológusok mindennapjai. Megmutatják, milyen vizsgálatok folytathatóak a több száz, vagy adott esetben több ezer literes ún. mezokozmosz rendszerekben, és ez hogy kapcsolódik napjaink legrelevánsabb ökológiai kérdéseihez, a Balaton-kutatástól az élőhely-hálózatok feldarabolódásán át a klímaváltozásig.
Az ingyenesen megtekinthető előadások jelentős részét élő közvetítésen keresztül követheti a közönség, a képi és hanganyagok, később is elérhetők lesznek.
A programok a Kutatók Éjszakája weboldalán is elérhetőek.