Ma 90 éves a Magyar Vitorlás Szövetség

Ma 90 éves a Magyar Vitorlás Szövetség

A magyar vitorlás sport az 1920-as évek második felében indult robbanásszerűen dinamikus fejlődésnek. A versenyek iránti növekvő igény, a vitorlás egyesületek erősödése és a nemzetközi kapcsolatok fejlesztésének szükségszerűsége 1929. december 3-án életre hívta a Magyar Vitorlás és Yacht Szövetséget. 

 

Magyarországon a huszas évek második felében a vitorlás sportban dinamikus fejlődés indult. Szaporodtak az egyesületek, a hajók, megkezdődtek a rendszeres versenyek. 1928-ban már indultak magyar vitorlázók az Amszetrdami Olimpián is.

1932-ben dr. Ugron Gábor lett a magyar szövetség elnöke. A következő tíz évben a magyar vitorlás sportot máig meghatározó, az európai vitorlázásban élenjáró programok indultak el. Akkoriban épültek a Balatonon a klasszikus vitorlásflották, felvirágzott a versenyélet. Akkor szervezték az első Kékszalagot és Csillagtúrát, valamint rendszeressé váltak a nemzeti bajnokságok. 1933-ban a Balatonon rendezték a sportág történetének első Európa-bajnokságát.

A második világháború után a vitorlás sport fejlődése megakadt. A sportág a diktatúra évei alatt megtűrtté vált, a fejlődéshez segítséget nem kapott. 1948-ban a vitorlás szövetséget feloszlatták, és új vezetőkkel csak Országos Társadalmi Vitorlás Szövetség néven működhetett, majd 1957-ben lett újra Magyar Vitorlás Szövetség.

 

 

A Magyar Vitorlás Szövetség a tagegyesületek szervezete, az egyes vitorlázók egyesületi tagságukon keresztül illeszkednek a rendszerbe. Megalakulása óta eddig 19 elnök vezette. Ma az Szövetségnek közel négyezer tagja van. Magyarország tavain a tagegyesületek évente több mint kétszáz vitorlás versenyt rendeznek. A versenyzők 50-55 különböző kategóriában, hajóosztályokban mérkőzhetnek az országos bajnoki címekért.

A magyar vitorlázás aktívan kapcsolódik a nemzetközi versenyélethez is. A Balatonon évente négy-hat alkalommal kerül sor különféle hajóosztályokban világ és Európa-bajnokságokra, Európa Kupa futamokra.

 

Magyarország a 2020-as tokioi olimpiára eddig biztosan küld három vitorlázót, ugyanis korábban megszerezte az olimpiai kvótát Berecz Zsombor világbajnok vitorlázó, Érdi Mária valamint Vadnai Benjamin.

 

 

Forrás: hirbalaton.hu   Fotók: hunsail.hu

Kapcsolódó

A Balaton télen sem pihen: Így hozhatod ki a legtöbbet a szezonból

Bár a nyári forróság és a strandolás hiányzik, a Balaton téli arca legalább annyira lenyűgöző és izgalmas l
Elolvasom

Óriási esélyekkel indul az olimpiára a vitorlázó válogatott

Útnak indította a magyar vitorlázó válogatottat a Magyar Vitorlás Szövetség a balatonfüredi Kékszalag Por
Elolvasom

Elképesztő izgalmak után a címvédő MLS Raiffeisen Fifty-Fifty nyerte az 56. Kékszalag Raiffeisen Nagydíjat

A verseny 90 éve íródó történetének egyik legfordulatosabb és legizgalmasabb nagydíjának végén Józsa Márton
Elolvasom