Mától működik a viharjelzés a magyar tavakon

Április első napján, azaz ma helyezik üzembe a viharjelzőrendszert Magyarország nagyobb állóvizein. A rendszer állomásait, melyek évente több százezer ember biztonságáért felelnek, a katasztrófavédelem működteti a Balatonon, a Velencei-, a Fertő- és a Tisza-tavon – olvasható a katasztrofavedelem.hu-n.

A riasztást az Országos Meteorológiai Szolgálat adja ki, a rendszer technikai üzemeltetését pedig a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság végzi.

A viharjelzőpontok villogó fényjelzéssel jelzik, ha erős szélre, viharra kell számítani. A szél erősségétől függ, hogy milyen viharjelzést ad a rendszer. Ha nincs viharjelzés, nem égnek a lámpák. Elsőfokú viharjelzés esetén percenként 45 sárga fényű felvillanás jelzi a veszélyt. Ilyenkor a vízben csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni. Másodfokú viharjelzés esetén a lámpák percenként 90-szer villannak fel. Ilyenkor tilos a vízben tartózkodni.

Ha a várható szélerősség 40 kilométer/óránál erősebb, de 60-nál gyengébb, elsőfokú viharjelzést adnak ki. A másodfokú viharjelzések a viharos, 60 kilométer/óránál erősebb széllökésre figyelmeztetnek. A jelzés a legelső erős széllökés előtt legalább 30 perccel látható.



Kapcsolódó

A Nemzeti Lovas Színház visszatér a Balaton partjára – két különleges előadással Balatonalmádiban

A nyár egyik leglátványosabb kulturális eseményére készülhetünk Balatonalmádiban: 2025-ben ismét visszatér
Elolvasom

Illegálisan visszaalakított fegyverrel ejtett el vadat egy somogyi férfi

A Kaposvári Járási Ügyészség lőfegyverrel visszaélés és orvvadászat miatt emelt vádat egy ötvenes éveiben
Elolvasom

Megkéselte felesége két unokatestvérét egy férfi Somogyban

A Somogy Vármegyei Főügyészség életveszélyt okozó testi sértés bűntette miatt emelt vádat azzal a húszas év
Elolvasom