Mától működik a viharjelzés a magyar tavakon

Április első napján, azaz ma helyezik üzembe a viharjelzőrendszert Magyarország nagyobb állóvizein. A rendszer állomásait, melyek évente több százezer ember biztonságáért felelnek, a katasztrófavédelem működteti a Balatonon, a Velencei-, a Fertő- és a Tisza-tavon – olvasható a katasztrofavedelem.hu-n.

A riasztást az Országos Meteorológiai Szolgálat adja ki, a rendszer technikai üzemeltetését pedig a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság végzi.

A viharjelzőpontok villogó fényjelzéssel jelzik, ha erős szélre, viharra kell számítani. A szél erősségétől függ, hogy milyen viharjelzést ad a rendszer. Ha nincs viharjelzés, nem égnek a lámpák. Elsőfokú viharjelzés esetén percenként 45 sárga fényű felvillanás jelzi a veszélyt. Ilyenkor a vízben csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni. Másodfokú viharjelzés esetén a lámpák percenként 90-szer villannak fel. Ilyenkor tilos a vízben tartózkodni.

Ha a várható szélerősség 40 kilométer/óránál erősebb, de 60-nál gyengébb, elsőfokú viharjelzést adnak ki. A másodfokú viharjelzések a viharos, 60 kilométer/óránál erősebb széllökésre figyelmeztetnek. A jelzés a legelső erős széllökés előtt legalább 30 perccel látható.



Kapcsolódó

Augusztustól Siemens mozdonyokkal jár a balatoni InterCity

Jövő év végéig összesen 100 korszerű mozdonnyal bővül a MÁV személyszállítási flottája, ebből már 30 megér
Elolvasom

Több mint hétszázéves várfalrészlet nyomaira bukkantak a régészek Veszprémben

Több, mint hétszázéves várfalrészletet találtak a régészek a veszprémi várnegyed felújítása során. Ezen kív
Elolvasom

Mintegy 600 hajó áll rajthoz az 57. Kékszalagon holnap

Holnap reggel eldördül a startpisztoly Európa leghosszabb tókerülő versenyén. - - Mintegy 550-600 haj
Elolvasom