Az INOTA Fesztivál a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program, az idén 18 éves NVC rendezvényszervező kollektíva és a Centrum Production közös kezdeményezése azzal a céllal, hogy megvalósuljon Magyarország legnagyobb olyan rendezvénye, amin négy napon át nem csak a korszellemmel haladó zenei fellépők, de lenyűgöző fényinstallációk, mappingek és egyéb kortárs vizuális művek is felsorakoznak – olyan alkotások, amik műfaji formákat forradalmasítanak, határokat tologatnak, gondolkodásra ösztönöznek és ötletek csíráit ültetik el a szemlélőben.
A Budapesttől mindössze egy órányi távolságban található, ma már üzemen kívül szocialista ipari komplexum augusztus 31. és szeptember 3. között kel újra életre több mint száz nemzetközi és hazai fellépővel, a sort pedig a világszerte teltházakat produkáló, kiemelkedő német zeneszerző, Nils Frahm indítja nagyszabású fesztiválnyitó koncertjével. Rajta kívül Konstantin Sibold, a Platon Karataev zenekar, a Sobek + Mulya páros és még sokan mások felelnek majd a fesztivál atmoszférájának megalapozásáért.
Ezzel együtt a csütörtöki napra már napijegy is vásárolható az eddigi bérletek és az erőmű melletti Zene Háza Koncertterem programjaira szóló blokkjegyek mellett.
NILS FRAHM, A VÉGTELEN HANGTÁJAK ŐRZŐJE
A klasszikus és az elektronikus zene közötti térnek aligha létezik még egy olyan lakója, mint a berlini zongoraművész. Az ősi hangszerhez való szokatlanul bensőséges kapcsolódása, valamint az ambient textúrák és az atmoszférikus elektronika időtlen alkímiája világszerte számos rajongót szerzett neki. Lemezei sorozatban váltanak ki nemzetközi elismerést a kritikusok és a közönség körében egyaránt, élő koncertjei pedig rendre teltházasak.
2022 szeptemberében Nils megjelentette új albumát, a Music For Animals-t: a tíz számot tartalmazó és több mint három órányi hosszúságú album egy ambiciózus és lenyűgöző anyag, amely különbözik mindattól, amit Nils eddig kiadott. 2019 óta először tavaly júniusban tért vissza a színpadra: a Sydney-i Operaházban lépett fel globális turnéjának világpremierjén. Azóta ismét a világ számtalan pontján turnézik, hogy bemutassa vadonatúj, már a kísérleti zenék univerzumába is át-átnyúló zenéit – és ezzel fogja hivatalosan elindítani az első INOTA Fesztivált is, a Nap korongját kísérve le az erőmű mögötti horizonton.
A HELYSZÍN
Az inotai hőerőmű az 50-es évek legnagyobb magyarországi ipari beruházása volt, csúcskorszakában egész Budapest közvilágítását és villamosforgalmát képes lett volna biztosítani. Három hatalmas, illusztris hűtőtornya – amik a rendezvény vizuális arculatában is visszaköszönnek, csakúgy, mint a szén feldolgozása és újjászületése – persze csak részei a 225 ezer négyzetméteren elterülő létesítménynek, ami véglegesen 2001-ben állt le. Az INOTA Fesztivál a londoni Printworks monumentalitását is maga mögé utasító turbinacsarnokot, a hatalmas kazánteret és a lenyűgöző művelődési házat is használatba veszi, átadva azokat a legizgalmasabb kortárs alkotóknak.
A FELLÉPŐK
A fellépők között ott lesz még a brit elektronikus színtér egyik legeredetibb alkotója, a tavaly Ultra Truth című korszakalkotó albumával jelentkező Daniel Avery és az év végi listákon mindenhol előkelő helyen szereplő Overmono páros; a gyárépületekre szabott techno képviselői, Oscar Mulero és Lewis Fautzi; a nemzedékének egyik legikonikusabb e-zenei művészeként számon tartott Ellen Allien és az angol-német postpunk zenekar Lebanon Hanover; az új lemezük világpremierjét nálunk tartó Extrawelt, illetve a friss klubzenék frontvonalából Palms Trax, KI/KI, DJ Seinfeld, Lucinee vagy Nene H.
Az erőmű művelődési házában található Zene Háza Koncertterem lenyűgöző, brutalista mennyezete alatt a hangulatokért felel többek között az eksztatikus érzelmi örvényeket előidéző szintetizátorvirtuóz Caterina Barbieri, a mágneses atmoszférákat létrehozó kolumbiai Lucrecia Dalt és a Björköt, Neneh Cherry-t remixelő Forest Swords, valamint a kortárs esztétikát 40 évvel ezelőtti elavult technológiával izgalmasan házasító Robert Henke.
Hazai vonalról olyan eredeti elképzelésekkel megjelenő fellépők is bekerültek a lineupba, mint a saját hangszerein dolgozó Mákó Mári, a folkos-pszichedelikus posztrock-tripre invitáló Platon Karataev, az új lemezén radikális irányváltást bemutató Iamyank, illetve a mindig megújuló Zságer Balázs Katona Katival kiegészülve.
NEM CSAK ZENE
Az INOTA Fesztivál abban is különlegesnek ígérkezik, hogy világhírű és helyi vizuális alkotókat is felvonultat: a hőerőmű külső falait, belső tereit és nyílt terepét helyspecifikus installációk, grandiózus fényművészeti alkotások és mappingek, vetítések foglalják majd el. Nem érdemes például kihagyni az olasz multidiszciplináris művészeti stúdió, a Fuse* kifejezetten a fesztiválra készített fényinstallációját, a hipnotikus és kiszámíthatatlan audiovizuális szobrot élőben előállító Malotikot, a térhatású vizuális képfolyammal us jelentkező Max Coopert, valamint Slikbacket, aki Aphex Twin állandó vizuális kollaborátorával, Weirdcore-ral érkezik. A 8-as út melletti rozsdaövezet így szinte minden érzékszerv számára szállít valami letaglózót.
A lista korántsem teljes még, további előadókért érdemes felkeresni a fesztivál weboldalát.
És itt nem áll meg a projekt: a VEB2023 EKF program keretében megvalósuló INOTA Fesztivál szilárd célkitűzése a szakmai párbeszéd létrehozása a különböző művészeti ágak és a kreatívipar képviselői között, amely segítségével egy jövőbe mutató, nagyívű vízió jöhet létre a három ikonikus hűtőtorony tövében elterülő komplexum hasznosítási lehetőségeiről.
Bővebb információ: https://inotaeromufesztival.hu
Facebook: https://www.facebook.com/inotafestival
Instagram: https://www.instagram.com/inotafestival
Facebook esemény: https://fb.me/e/3gNPxKXf6
Nils Frahm nyitókoncert: https://fb.me/e/SjqlX40b
Jegyek: https://link.cooltix.com/InotaFestival