Összesen 670 millió forintért vásárolta meg a balatonfüredi önkormányzat a görög falut

Összesen 670 millió forintért vásárolta meg a balatonfüredi önkormányzat a görög falut

Körülbelül 670 millió forintra rúg az az összeg, melyet a balatonfüredi önkormányzat fizetett ki annak a nagyjából 35 kistulajdonosnak, akik a közelmúltban sokat emlegetett görög falut birtokolták korábban – tudta meg közérdekű adatigényléssel a 24.hu.

670 millió forintért szerezte meg a balatonfüredi önkormányzat a város egyik legértékesebb területét – tudta meg a 24.hu. A füredi önkormányzat hosszú ideje rendezni szerette volna az évek óta elhagyatott görög falu sorsát, ehhez viszont nagyjából 35, a területen kisebb üzlettel rendelkező tulajdonossal kellett volna megállapodnia, ám ez nem sikerült. A város ezért a terület egy részének kisajátításáról döntött.

A portál tavaly szeptember végén küldte el az eljárással kapcsolatos közérdekű adatigénylésünket az önkormányzatnak, de a városvezetéstől nem kaptak választ a törvényi határidőn belül arra, hogy kinek, mekkora összeget fizettek a kisajátítás során. Ezért a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fordultunk, ez a lépés pedig megtette a hatását: az önkormányzat ugyanis decemberben átküldött egy listát, amelyen a kistulajdonosoknak az igazságügyi szakértő által megállapított és kifizetett ár látható.

A táblázatból kiderül, hogy az önkormányzat 239,5 millió forintot fizetett ki a kisajátítási eljárása során a kistulajdonosoknak. 

Összesen 46 tétel szerepel a dokumentumban, de egy családnak sok esetben több ingatlanja is volt.

A kisajátítási eljárás során egy szakértő felbecsülte az ingatlanok árát, a megállapított összegeket viszont a tulajdonosok jelentős része kevesellte, így bíróságra mentek. A pereket azonban sorra elveszítették, ezért nem maradt más választásuk, mint beletörődni abba, hogy csak néhány millió forinttal kaptak többet annál, mint amennyiért harminc évvel ezelőtt vásárolták az ingatlant.

A kisajátítási eljárás során az önkormányzat által kifizetett legmagasabb összeg 8,7 millió forint volt, a legalacsonyabb 1,6 millió forint – derül ki a közérdekű adatigénylésre érkezett válaszból.

Van olyan, aki majdnem harminc éve 3 millió 600 ezer forintért vett itt üzlethelyiséget, most pedig 5 milliót kapott érte, miközben Füreden harminc év alatt a 10–15-szörösére emelkedtek az ingatlanárak – írja a híroldal.

Egy tulajdonos így emlékezett vissza a kezdetekre tavaly áprilisban:

“Akkor, 1994-ben, 1995-ben egy 20 négyzetméteres kereskedelmi egység 3,6–3,8 millió forintba került a területen. Ebben az időben a II. kerületben, a Törökvészi úton egy 50-60 négyzetméter körüli lakást lehetett volna vásárolni ennyi pénzért. Balatonfüred ezen részének árai egyébként mindig a Rózsadomb áraival vetekedtek, és ez ma is így van.”

Kiket fizetett még ki az önkormányzat?

A kisebb üzlettel rendelkező tulajdonosok 17 százaléknyi részt birtokoltak a területből, az önkormányzatnak volt még további 41 százalékos tulajdonrésze. Ez azonban még mindig csak 58 százalék, így az önkormányzatnak a terület teljes megszerzéséhez még valakivel meg kellett állapodnia. Az önkormányzat a portál kérdésére elárulta, hogy a fennmaradó terület birtokosa az Annagora Market Kft. volt, mely a Masped Zrt. tulajdonában áll.

“Tulajdonukat az önkormányzat 430 452 000 forintos áron vásárolta meg. Az árat szintén szakértő állapította meg” – áll a fideszes Bóka István polgármester válaszában.

Az önkormányzat így összesen 670 millió forintot költött a görög falu területének megszerzésére. Pontosabban, a terület egy részének megszerzésére.

A görög falunak nevezett terület ugyanis két helyrajzi számból áll: a 69/27-es terület tulajdonosa októberig az Annagora Park Bevásárlóközpont Társasház volt, ezt a 36 762 négyzetméteres, különleges kereskedelmi területet szerezte meg tavaly év végén az önkormányzat. A 69/26 helyrajzi számú rész viszont egy 7952 négyzetméteres jelenleg beépítetlen ingatlan, amely a tulajdoni lap szerint továbbra is a Masped tulajdona.

És hogy mi lesz itt? Korábban az önkormányzattól azt a választ kapták, hogy „a terület rehabilitációja érdekében az önkormányzat a helyi építési szabályzat módosításával részben egy nagyléptékű közpark, részben lakóterület funkciót szán hosszú távon a területnek” – tette közzé a 24.hu-n.


Forrás: 24.hu
Fotó: Farkas Norbert / 24.hu

Kapcsolódó

Ismét a BAHART flottájában a 111 éves Jókai hajó

A sokat látott hajó 2003-tól közlekedik újra a Balatonon. - - Visszanyerte eredeti színvilágát és küls
Elolvasom

35 kiló feletti gigaponttyal dőlt meg a balatoni rekord

A korábbi csúcsot márciusban állították fel egy 34,8 kilós példánnyal. - - Április 21-én, vasárnap ve
Elolvasom

Van, ahol majdnem harminc százalékkal nőtt a szállások ára a Balatonon

A brutális emelkedést a balatonalmádiban elérhető szállások átlagára fémjelzi legjobban. - - Tavalyhoz
Elolvasom