Mi a gond a kukorica termesztése körül?
Az egekben van a gáz ára, s ehhez társul az elképesztő méreteket öltött műtrágya ára is. Mindehhez hozzájön még a rendkívül magas szárítással kapcsolatos kiadás, de mindez önmagában még csupán megnehezítette a gazdák dolgát.
Mára azonban gond van az alapanyaggal, illetve annak hiányával is. Komolyan kérdésessé vált, hogy ebben a helyzetben mi lesz a kukorica sorsa.
Miért jobb a szója mellett dönteni?
A megfelelő minőségű vetőmag, mint amilyen a Primag oldalán található szója garantálja, hogy hozzáadott nitrogéntartalmú műtrágya nélkül sem lesz gond a megfelelő gyökérképzéssel, így ezzel jelentősen csökkenthetjük a kiadásainkat. Emellett a szójánál csak ritkán kell kalkulálni szárítási költségekkel is.
Ráadásként nagyon jó elővetemény, ha utána például kalászosokat szeretnénk termeszteni. Pozitív tulajdonságainak köszönhetően biogazdálkodások is gyakran termesztik. Maga után laza, nitrogénben gazdag talajt hagy, amellyel támogatja az utána következő vetemények fejlődését.
Vajon anyagi szempontból is megéri a szóját választani?
A válasz erre a kérdésre egy határozott igen. A szója körülbelül 240.000 forintnyi költséget jelent hektáronként, s akkor még támogatások nélkül számoltunk. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy amennyiben 1 tonna terméssel számolunk, akkor már nincs veszteség, ha azonban ennél nagyobb, mondjuk az átlagos hazai eredménnyel, azaz 2,5 tonnával számolunk hektáronként, akkor a végösszeg – szintén hektáronként – 285.000 forint nyereségre rúg.
Aggódni pedig attól sem kell, hogy csökkenő kereslet jelentkezik vagy nem marad meg az utána járó támogatás, ugyanis a környezettudatosság és a környezet védelme miatt ez egyszerűen elképzelhetetlen.
Mi jellemzi a kukoricát?
A műtrágya tekintetében arra kell számítani, hogy hektáronként elérheti a 255.000 forintot is. Ez a korábbi hozzávetőlegesen számolt 85.000 forinthoz képest elképesztő ugrást jelent, és egészen meg fogja változtatni a nyereség mértékét.
Abban az esetben viszont, ha a műtrágya mennyiségének csökkentésével próbáljuk meg orvosolni a helyzetet, akkor sajnos a kukoricatermésünk csökkenésével is számolnunk kell.
Vannak veszélyei az átállásnak?
Az a helyzet, hogy érdemes globálisan nézni a piacot, és arra is gondolni, hogy nagyon sok gazda, aki eddig kukoricával foglalkozott, most váltani fog, hiszen mindenkinek az az érdeke, hogy nyereségesen dolgozzon.
Már kisebb számú gazda váltása esetén is felmerül a kérdés, hogy az előállított szója elegendő lesz-e a megnövekedett igény számára. A válasz sejthető, így bizton állíthatjuk, hogy az jár el bölcsen, aki mielőbb beszerzi a számára szükséges fémzárolt vetőmagokat.