Toppon a Veszprém megyei strandok vízminősége

Toppon a Veszprém megyei strandok vízminősége

Megfelelő a Veszprém megyei strandok vízminősége – olvasható a Veszprém Megyei Kormányhivatal tegnapi közleményében. A megye területén mintegy 64 fürdőhely lelhető fel, többségükben a Balaton partján.

A Veszprém Megyei Kormányhivatal népegészségügyi feladatkörében eljárva folyamatosan ellenőrzi a fürdővizek minőségét és a közegészségügyi szabályok betartását a fürdőzők biztonsága és védelme érdekében. Az idény előtt került sor a strandok vízminőségének vizsgálatára, amely alapján elmondható, hogy a strandok vize fürdésre alkalmas. A szezon előtti mintavételt követően havonta újabb ellenőrzésekre kerül sor.

Veszprém megyében a fürdővizek vizsgálatát a Veszprém Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának Laboratóriumi Osztálya és a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának Laboratóriumi Osztálya végzi. A szakemberek a szemrevételezés során azt is vizsgálják, hogy vannak-e szennyezésre utaló, látható jelek vagy egyéb hulladék, intenzív algásodás vagy hínárosodás.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ minden fürdési idényt követően elvégzi országosan a fürdővizek minősítését a laboratóriumok által küldött adatok, valamint a kormányhivataloktól kapott információk alapján. A minősítés során az adott szezon és az azt megelőző három idény valamennyi vízvizsgálati eredményét figyelembe veszi.

A 2017 – 2020 közötti időszakot alapul véve kijelenthetjük, hogy a Veszprém megyében található strandok javarészt „kiváló” minősítést kaptak. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség interaktív térképén megtekinthető a hazai és az Európai Unióban hivatalosan működő szabadvízi fürdőhelyek állapota és besorolása. A kék négyzetek a kiváló minősítésű strandokat jelölik.

A Veszprém Megyei Kormányhivatal közleménye arra is kitér, hogy fürödni csak olyan helyeken lehet, melyek nem esnek tiltó rendelkezés alá, illetve külön jogszabály szerint kijelölt fürdőhelynek minősülnek. A nem kijelölt fürdőhelyek mind balesetveszély, mind fertőzésveszély szempontjából nagyobb kockázatot jelentenek.

  • A nem engedélyezett helyszíneken a víz minőségét nem ellenőrzik, így a fürdőzőknek fertőzésveszéllyel is számolni kell.
  • A fürdőzés higiénés feltételei hiányoznak.
  • A nem kijelölt természetes fürdőhelyek veszélyesek is lehetnek, mivel a vízben gyakran éles tárgyak és kövek lehetnek.
  • A nem kijelölt fürdőhelyeken nincs vízimentő – és elsősegélynyújtó személyzet.




Fotó: Zarnócki Szabolcs

Kapcsolódó

Már vissza is adták a forgalomnak a Köröshegyi völgyhidat

A saruk cseréjének munkálatai a tervezettnél jóval gördülékenyebben haladtak - tájékoztatott a hirbalaton.h
Elolvasom

Szombaton rajtol el a BalatonFondo Balatonfüredről

A nevezők egy 68 és egy 112 kilométeres távot is választhatnak. - - A BalatonFondo idén is visszatér
Elolvasom

Felöklelt egy Suzukit egy vaddisznó az M7-esen

A tévhitekkel ellentétben a vadveszély az autópályákon is jelen van. - - Vadkerítés fut végig a magyar
Elolvasom