Újonnan megfigyelt láperdőt találtak Zalában

Újonnan megfigyelt láperdőt találtak Zalában

A botanikai különlegességre a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén, Galambok mellett bukkantak a szakemberek.

A lápok igen ritka, különleges területek, azonban a korábbi gazdálkodási gyakorlat, valamint a klímaváltozás és az általánosan tapasztalható szárazodás hatására az eltűnésük, átalakulásuk gyakoribb jelenség, mint az előkerülésük. Emiatt is örvendetes, hogy új, eddig nem ismert láperdő, lápi zsombékos élőhely került elő Galambok település közigazgatási területről botanikus szakértőknek és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársainak köszönhetően – tájékoztatott a bfnp.hu.

A lápokra és a mocsarakra is igaz, hogy vízhatás alatt állnak, vízzel borítottak, de ameddig a mocsarak jellemzően kiszáradnak nyárra, addig a lápokra tartós, de legalábbis időszakos vízborítás és vízzel telített talaj, vagyis a tőzegképződés valamilyen stádiuma jellemző. Ez az oka, hogy ezek a különleges termőhelyi körülmények olyan lápi életközösségnek (ún. specialista fajoknak) adnak otthont, melyek szűk tűrőképességük miatt csak ezeken az élőhelyeken fordulnak elő, általában ritka, kevés előfordulási hellyel rendelkező fajok.

A lápi élőhelyek az utóbbi időkben igencsak megfogyatkoztak, míg ez európai viszonylatban 62 százalékos veszteséget jelent, addig sajnálatos módon hazánkban a pusztulás mértéke meghaladta a 97 százalékot, miközben a lecsapolások előtti időszakban Magyarország területének körülbelül 1,1%-át borították lápos élőhelyek. A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvényben szereplő „ex lege”-védelem azt hivatott elősegíteni, hogy a megmaradt, minden tekintetben sajátos, kiemelkedően értékes lápi életközösségek, élőhely-együttesek – amelyek történelmi és történeti-földrajzi, életföldrajzi tekintetben egyaránt a régi idők hírmondói – fennmaradjanak hazánkban.

Az egyre gyakoribbá váló extrém időjárási körülmények és a fokozódó vízhiány a szemléletváltozást, a vízmegtartást sürgeti, ezekben az időkben felértékelődik azon területek jelentősége, ahol a víz még jelentős mértékben jelen van a tájban, mely nemcsak a természetes élőhelyeket, hanem a gazdálkodással érintett területeinket is élteti.

A most megtalált lápi élőhelyen a tőzegpáfrány és a mocsári békaliliom több ezres, tízezres állománya él további védett fajok (bugás sás, keserű kakukktorma, szálkás pajzsika) társaságában. A mind megjelenésében, mind védett értékeiben kimagasló terület védetté nyilvánítását a Balaton-fevidéki Nemzeti Park Igazgatósága kezdeményezte, valamint 2025-ben is folytatta a lápok védettségét megerősítő hatósági eljárásokban való aktív közreműködést, de az élőhelyek hosszútávú fenntartása sok esetben csak holisztikus megközelítéssel valósítható meg – írja weboldalán az Igazgatóság.


Forrás: bfnp.hu
Fotó: Biró Éva & Schneidler Viktor / bfnp.hu

Kapcsolódó

Zseblámpával, különleges esti túrán fedezhetik fel a veszprémi Szent Mihály Főszékesegyházat az érdeklődők

Többek között a Szent Mihály Főszékesegyház harangtornyát is felfedezhetik azok, akik a Múzeumok Éjszakáján
Elolvasom

Felújítva látható Makk Károly Liliomfi című alkotása Veszprémben és Balatonfüreden

A száz éve született Darvas Ivánra és Makk Károlyra emlékeznek az idei MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon
Elolvasom

Ismét algásodik a Balaton

A hétvégén ismét nagyobb mennyiségben jelent meg a jellegzetes zöld algaréteg a tó felszínén. - - Korá
Elolvasom