Úszás hűvösebb időben: erre figyeljünk, ha ízületi fájdalmaktól szenvedünk

Úszás hűvösebb időben: erre figyeljünk, ha ízületi fájdalmaktól szenvedünk

A nyári időszak kifejezetten kedvez az úszásnak, hiszen amellett, hogy kellemesen hűt, a hajszárítással sem kell sokat bíbelődnünk. Az ősz és tél közeledtével azonban egyre több nyűggel jár az úszás, különösen, ha egy betegség vagy csípőprotézis-műtét után lábadozunk. Mi mindennel kell számolnunk, ha őszi és téli úszásra adjunk a fejünket?

Amire mindenkinek figyelnie kell

A nyár elmúltával számos tényezőre oda kell figyelnünk, kezdve ott, hogy hogyan megyünk bele a vízbe. A nyáron érvényes szabályt hűvösebb időben is be kell tartani: ahogy nyáron felhevült testtel nem megyünk bele a vízbe, úgy ősszel és télen a vízhez képest mindenképpen melegebb testhőmérséklettel sem ugrunk fejest. Ha folyamatosan szoktatjuk magunkat a víz hőmérsékletéhez, megelőzhetjük, hogy hirtelen szívrohammal reagáljon a szervezet a hidegre. Segíthetünk magunkon, ha megfelelő úszóöltözetet választunk. A speciális, neoprén anyagból készül darabok kifejezetten arra készültek, hogy jobban toleráljuk a hideget.

A hideg vízben kifejezetten előnyös tud lenni egy speciális füldugó, ami megvédi a fület a hirtelen hőmérsékletváltozás káros hatásaitól, ezáltal azt is megakadályozza, hogy víz kerüljön a hallójáratba. Ha nekiállunk a hűvösebb időben úszni, mérjük fel, hogy milyen fizikai állapotban vagyunk! Ha most kezdenénk neki a nyíltvízi úszásnak, talán nem az ősz és a tél a legjobb alkalom, ám uszodában felkészíthetjük magunkat a következő szezonra!

Ha ízületi fájdalmak kínoznak…

Sokaknál állandó jelenség az ízületi fájdalom, ami leginkább a vállakban, a térdekben és a csípő tájékán jelentkezik. Ugyan ízületi fájdalom esetében kifejezetten javasolt az úszás, nem mindegy, hogy hogyan állunk neki, különös tekintettel akkor, ha nyílt vízen, vagy csípőprotézis beültetése után próbálkozunk.

Rendkívül fontos, hogy készen álljunk legyünk az első hidegvizes fürdőre! Ha hűvösebb időben úsznánk, a szárazföldön kell felkészülnünk rá: próbáljunk meg kevesebb ruhát hordani, így hozzászoktatni magunkat a hideghez! Elsőként az utcán próbálkozzunk, majd ha jól bírjuk a hűvösebb időt, otthonunkban is vegyünk vissza a fűtésből!

A hidegvizes zuhany határozottan közelebb hoz minket az áhított célhoz. Akár fokozatosan is csökkenthetjük a víz hőmérsékletét, de a bátrabbak egyből hideg víz alá is állhatnak. Nem kell rögtön perceket állni alatta, viszont ha 10-15 másodpercig bírjuk, utána fokozatosan haladva már percekig is képesek leszünk hideg vízben zuhanyozni.

Ezután a hidegvizes fürdő a következő próba, amit ha jól viselünk, nekiállhatunk élesben kísérletezni. Ehhez hidegvizes medencét is kereshetünk, ami különösen akkor jó megoldás, hogy ha egyedül vágunk neki a kalandnak. A hidegvizes úszás ugyanis nem ajánlott a nyílt vízen, ha nincs ott senki, aki segíteni tudj a bajban.

Már a felkészülési időszak alatt is figyeljünk testünk jelzéseire! Általánosságban a hideg víz jó hatással van a fájó izületekre és a vérkeringésre egyaránt, de nem mindenkinél. Ha nem bírjuk a hideg vizet, vagy fájdalmat érzünk, ne kísérletezzünk a hidegvizes úszással, mert több kárt okozhat, mint hasznot.

Fontos, hogy ha eljutunk a hűvös vagy hideg vízig, ne töltsünk benne tíz percnél többet, és miután kijöttünk, rögtön öltözzünk fel melegen, és egy forró itallal melegítsük fel testünket! Az őszi és téli úszás a szabadban azonban nem mindenkinek való, így akkor is kérdezzük ki orvosunk véleményét, ha semmi egészségügyi problémánk nincs. Ha pedig szív-és érrendszeri betegséggel küzdünk, netán csípőprotézis beültetésén estünk át, feltétlenül konzultáljunk a szakemberrel!

Ha ódzkodunk az úszástól, a hidegkamra is megfelelő segítség lehet fájó ízületeink számára. Ráadásul amennyiben valamilyen műtét után lábadozunk, legyen az végtagi vagy csípőprotézis-műtét, a fizikoterápiának megfelelően tudunk csak haladni a mozgással, így a hidegvizes úszásnak váratnia kell magára, amíg teljesen fel nem épülünk.

Ne feledjük az előnyöket!

A hűvös és hidegvizes úszásnak számtalan előnye van, akkor is, ha nem szenvedünk semmilyen, ízületeket érintő betegségben. Az őszi és téli úszás csökkenti a stresszt, ugyanis maga a mozgás és a hideg víz is endorfinokat szabadít fel testünkben. Ezzel együtt a vérkeringésünk is javul, ráadásul szervezetünk sokkal ellenállóbb lesz a vírusokkal és betegségekkel szemben. Anyagcserénk gyorsabb lesz és libidónkat is növeli a hidegvizes úszás. Ezeken kívül lelkünkre is jó hatással van, ha csupán a természet zaját hallgatva elmerülünk magunkban, mely által csökkenthetjük a szorongást, és a depresszió kialakulásának esélyét is.

A hűvös időben való úszás rendkívül kalandos tud lenni, és akkor sem kell félnünk tőle, ha műtét után lábadozunk vagy ízületi problémával küzdünk, sőt, számtalan előnyét élvezhetjük! Fontos azonban, hogy készítsük fel magunkat a kalandra, hogy ha végül belevágunk, minden jó hatását kiélvezhessük!

Kapcsolódó

Hogyan zajlik a műlencse beültetés? A műtét lépései

Az egyik legmodernebb beavatkozásként tartják számon a műlencse beültetést. Célja, hogy a szürkehályoggal k
Elolvasom

Az övsömör kezelése természetes módon

Az övsömör nem egy ritka betegség, idősebbeknél és azoknál, akiknek le van gyengülve az immunrendszerük, fe
Elolvasom

Hogyan tarthatjuk életben a lángot a párkapcsolatunkban?

A hosszú távú kapcsolatokban az intimitás megőrzése és a szenvedély fenntartása nem egyszerű, folyamatos fi
Elolvasom