Varga Imre előtt tiszteleg Siófok

Varga Imre előtt tiszteleg Siófok

Varga Imre művészeti díjat alapítottak Siófokon és emellett egy szobor és egy sétány is tervben van, amelyeket a közelmúltban elhunyt, Kossuth-díjas szobrászművész neve fog fémjelezni.

 „Az önkormányzat nehezedő anyagi lehetőségei ellenére sem merült fel, hogy lemondjunk a szoborról” – jelentette be Lengyel Róbert polgármester a SiópArt bemutatóján; a kulturális folyóirat teljes idei első számát Varga Imre emlékének szentelte.

A folyóirat-bemutatóra eljött a decemberben elhunyt szobrászművész szintén szobrász fia, Tamás is; ő készíti édesapja szobrát a szülővárosnak, Siófoknak.

Két Imrével tud üzenni Siófok a nagyvilágnak: Kálmán Imre és Varga Imre műveivel – ezt már Balázs Árpád, Siófok korábbi polgármestere mondta, aki Varga Imre barátjának vallhatta magát. A korábbi városvezető a SiópArtban arra emlékezik: egymás mellett feküdt a kilencvenes évek elején a városi közüzemi cég raktárában Lenin és Jézus Krisztus – mindkettő kapcsolódott Siófok első díszpolgárához, hogy hogyan, kiderül az írásból.

Lengyel Róbert, Siófok jelenlegi polgármestere a bemutatón és a folyóiratban is azt idézte fel: a Lengyel- és a Varga-ősök 110 éve egyazon szekérkaravánnal keltek útra a Délvidékről, Bácskából, hogy végül Siójuton találjanak birtokot maguknak – olvasható a siofoki-hirek.hu-n.

Farkas Sándor nyugalmazott sebész főorvos ezúttal mint a Siófoki Alkotók Körének alapító alelnöke emlékezett; Varga Imre volt a kör alapító elnöke és első összejövetelüket a szobrász siófoki villájában tartották. Marton Mária, aki könyvet írt a művészről, arról beszélt: Siófokot és Párizst emlegette leggyakrabban, amikor készült a könyv, elhozta őt Siófokra is, és már akkor azt mondta, hogy egyszer majd itt szeretne örökre megpihenni.

Az azóta már szintén elhunyt siófoki díszpolgár, Csiszár Elek festőművész arról írt a folyóiratnak: 1976-ban közös kiállításukkal nyílt meg a Siófoki Művelődési Központ. 1997-ben aztán az izraeli testvérvárosban, Netanyában volt közös kiállításuk, egy hetet töltöttek együtt a Szentföldön.

És egy újabb, ma már nem élő díszpolgár a sorban: Matyikó Sebestyén József költő, etnográfus, múzeumigazgató (akivel még rokonok is voltak, a Csepeliek révén) Varga Imrének írta:

„A teraszon ülsz. Nézed a vizet,

a part öblén egykor kikötésre

használt, évgyűrűktől glóriás

parti fűzfát… előtte tüzes föveny.

Itt fürdünk nyaranta,

gyermekkorom óta a Szigetből

feltöltött „negyvenhódas” és

vízszűrő közti szabad partszakaszon…”

(A teljes vers a SiópArtban).

Az emlékkötet egyik érdekessége, hogy Varga Imre szavaival mutatja be Siófokon látható alkotásait. Ebből tudható, hogy „amikor Párizsban jártam, a nagykövet egyik nap a prostituáltak utcáját mutatta meg, valami szívszorító látvány volt, ahogyan ezeket a félmeztelen lányokat láttam neccharisnyában álldogálni a kapuk előtt, a kapuk alatt, miközben esett a havas eső”. Ebből született a Fő téren látható négy alak, a Várakozók (Esernyősök).

Az ugyanott látható Hősi emlékműről (avagy Mementó a II. magyar hadseregért) pedig ezt mondta az alkotója, aki 1943 és 45 között a légierőnél szolgált pilótaként: „A második magyar hadsereg nyomait 1944 kora telén repülőgépről láttam…Először azt próbáltam kimondani, amit ott kint láttam. A sírokat, a földbe szúrt ócska, 36-os puskákat és a rájuk helyezett rohamsisakokat. Hát erre emlékeztem, amikor megcsináltam a fej, láb és kar nélküli katonákat, akik menetelnek hazafelé. Egy értelmetlenül felkurblizott álöntudat, hazug jelszavak, hamis nemzeti tudat kísérte őket. 180 ezer halott emlékére készült ez a szobor…”



Fotó: hirolvaso.com

Kapcsolódó

Megéri kitanulni a seo szövegírást?

Az utóbbi években egyre többen keresnek olyan készségeket, amelyeket akár otthonról, saját időbeosztás sze
Elolvasom

Kóstold végig a belvárosi brunch kincseit!

A városi nyüzsgés közepette nincs is jobb, mint egy nyugodt, ínycsiklandó brunch, ahol finom falatokkal ké
Elolvasom

Az ékszerek története

Az emberek már évezredek óta viselnek ékszereket, de ezek szerepe gyökeresen átalakult az idők során. Az e
Elolvasom